تزریق دوز دوم واکسن اعضای هیات علمی، کارکنان و دانشجویان از این هفته

به گزارش مجله حیات، رئیس مرکز بهداشت، ایمنی و محیط زیست دانشگاه امیرکبیر گفت: دانشگاه ها باید هنگامی بازگشایی شوند که 70 درصد افراد جامعه یا واکسینه شوند یا مبتلا شده باشند. اگر اینطور نباشد ، بازگشایی دانشگاه ها کار اشتباهی است.

تزریق دوز دوم واکسن اعضای هیات علمی، کارکنان و دانشجویان از این هفته

دکتر حمید کشوری در گفت وگو با خبرنگاران، ضمن بیان این مطلب اظهار کرد: از زمان آغاز واکسیناسیون دانشگاهیان امیرکبیر تقریبا 4 هفته گذشته و همزمان با فرآیند واکسیناسیون کلیه اعضای هیات علمی و کارکنان دانشگاه امیرکبیر وهم حدود 100 تا 200 نفر از دانشجویان تحصیلات تکمیلی واکسن کووید-19 را در محل دانشگاه دریافت کردند.

وی در مورد واکسیناسیون اساتید این دانشگاه گفت: با اطلاع رسانی های اجرا شده در دانشگاه، همه اساتید مراجعه کرده و واکسن تزریق کردند.البته برخی از اساتید هم به دلیل شرایط سنی خود، از قبل واکسن زده بودند. از هفته جاری هم دوز دوم واکسن اعضای هیات علمی، کارکنان و دانشجویان تزریق خواهد شد.

دکتر کشوری ادامه داد: با توجه به اینکه مرکز بهداشت دانشگاه امیرکبیر، دبیرخانه منطقه 1 مراکز بهداشت و درمان دانشگاه های کشور است. به همین دلیل از فرآیند واکسیناسیون کل کشور آگاه هستیم. پس از اعلام توقف واکسیناسیون در دانشگاه ها، تنها دانشگاهی که فرآیند واکسیناسیون را ادامه داد، دانشگاه علوم پزشکی تهران بود. امیدوارم با تامین واکسن در هفته جاری، بتوانیم شاهد شرایط بهتری در امر واکسیناسیون دانشگاهیان به ویژه دانشجویان باشیم.

دکتر کشوری در رابطه با زمان واکسیناسیون در دانشگاه امیرکبیر اضافه نمود: بر اساس دستور وزارت بهداشت، از چهار هفته قبل واکسیناسیون دانشجویان در دانشگاه ها به جز دانشگاه تهران متوقف شد که این تفاوت در بین دانشگاه ها، سؤالات زیادی را به وجود آورد.

رئیس مرکز بهداشت، ایمنی و محیط زیست دانشگاه امیرکبیر با بیان اینکه در این دانشگاه، واکسن آسترازنکا و سینوفارم برای تزریق در اختیار اعضا قرار گرفت، اضافه نمود : طبق قولهایی که گرفتیم، تلاش میکنیم از این هفته واکسیناسیون دانشجویان خوابگاهی تحصیلات تکمیلی را انجام دهیم.

وی گفت: وزارت علوم و وزارت بهداشت اعلام کردند که اعضای دانشگاه ها را واکسینه میکنیم و با توجه به اینکه واکسن برخی از افراد آسترازنکا بوده است، ایمنی این افراد در برابر کووید-19، بعد از دوماه و نیم حاصل می شود که عملا به ترم بعد نمی رسیم. ولی اینکه واکسیناسیون را برای تعدادی از افراد انجام دهیم و بگوییم این افراد مجاز به ورود به دانشگاه هستند، از نظر علمی صحیح نیست. چراکه از نظر علمی، در کل دنیا، دانشگاه ها آخرین مراکز تجمعی هستند که می توانند در زمان همه گیری ها بازگشایی شوند. زیرا افراد از شهرها و کشورهای مختلف وارد یک دانشگاه میشوند.

رئیس مرکز بهداشت، ایمنی و محیط زیست دانشگاه امیرکبیر در این رابطه ادامه داد: از نظر علمی، زمانی همه جامعه به حالت عادی بازمیشود که یا 70 درصد افراد جامعه به بیماری مبتلا شده باشند و یا واکسینه شده باشند. اگر این دو نکته را کنار همدیگر بگذاریم، دانشگاه ها باید هنگامی بازگشایی شوند که 70 درصد افراد جامعه یا واکسینه شوند یا مبتلا شده باشند. اگر اینطور نباشد بازگشایی دانشگاه ها کار اشتباهی است. در چنین شرایطی، مصونیت فقط برای افرادی است که واکسینه شده اند در صورتی که افراد واکسینه شده می توانند ناقل باشند.

وی شرح داد: بنابراین به نام مثال اگر اساتید وارد دانشگاه شوند، می توانند ناقل باشند و شرایط واگیری را برای خانواده خود ایجاد کنند. این معضلی بود که از اواخر سال گذشته با آغاز واکسیناسیون پزشکان، در رابطه با خانواده آنها به وجود آمد و ریسک ابتلا به کووید-19 برای خانواده اعضای کادر درمان افزایش پیدا کرد. اگر دانشگاه ها هم در چنین شرایطی بازگشایی شوند، ریسک ابتلا به بیماری در میان اعضای خانواده دانشگاهیان افزایش پیدا خواهد کرد . در اغلب کشورهای پیشرفته هم، اگر قشری در اولویت دریافت واکسن قرار میگ یرد، کل اعضای خانواده آنها هم واکسینه می شوند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 16 شهریور 1400 بروزرسانی: 16 شهریور 1400 گردآورنده: hayatmag.ir شناسه مطلب: 957

به "تزریق دوز دوم واکسن اعضای هیات علمی، کارکنان و دانشجویان از این هفته" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تزریق دوز دوم واکسن اعضای هیات علمی، کارکنان و دانشجویان از این هفته"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید