تشکیل کمیسیون ویژه برای بررسی حمله به کنگره آمریکا

به گزارش مجله حیات، به گزارش خبرنگاران به نقل از یورونیوز، نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان آمریکا، در نامه ای خطاب به اعضای دموکرات که اکثریت این مجلس را در اختیار دارند؛ از تلاش برای تشکیل کمیسیونی به سبک یازدهم سپتامبر جهت بررسی حمله ششم ژانویه (17 دی) هواداران دونالد ترامپ رئیس جمهور سابق این کشور، به ساختمان کنگره خبر داد.

تشکیل کمیسیون ویژه برای بررسی حمله به کنگره آمریکا

پلوسی در این نامه ضمن اشاره به طرح های در دست اجرا برای تشکیل کمیسیون یاد شده نوشت: برای حفاظت از امنیت مان گام بعدی تشکیل کمیسیونی مستقل، شبیه به آنچه برای حملات یازدهم سپتامبر تشکیل دادیم، است تا در آن کلیه حقایق و ریشه های حمله تروریستی داخلی به ساختمان کنگره به دقت مورد بررسی قرار گیرد.

رئیس مجلس نمایندگان آمریکا پیش از این و قبل از استیضاح ترامپ نیز خواهان تشکیل چنین کمیسیونی شده و تحقق آن را بسیار لازم و ضروری دانسته بود.

کمیسیونی از نوع یازده سپتامبر قاعدتاً با اساسنامه ای ویژه که به تصویب نمایندگان دو مجلس کنگره برسد و رئیس جمهور آمریکا نیز آن را امضا کند قابلیت تشکیل شدن را دارد. اعضای این کمیسیون را عمدتاً افرادی خارج از دولت تشکیل می دهند.

حمله ششم ژانویه که از سوی معترضان به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری صورت گرفت دست کم پنج کشته برجای گذاشت و خشم اغلب سیاستمداران از جناح های مختلف را در ایالات متحده بر انگیخت.

دموکرات ها پس از این حمله طرح دومین استیضاح دونالد ترامپ را کلید زدند که پس از تصویب در مجلس نمایندگان، سرانجام در سنا رای لازم را برای تصویب نیاورد.

لیندسی گراهام سناتور جمهوریخواهی که به تبرئه ترامپ رای داده بود نیز خواهان تشکیل کمیسیون ویژه برای بررسی اتفاقات ششم ژانویه شده و تاکید کرده که برای جلوگیری از تکرار اقدامات مشابه باید ریشه ها و دلایل حمله به کنگره به دقت مورد بررسی قرار گیرد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 6 فروردین 1400 بروزرسانی: 6 فروردین 1400 گردآورنده: hayatmag.ir شناسه مطلب: 688

به "تشکیل کمیسیون ویژه برای بررسی حمله به کنگره آمریکا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تشکیل کمیسیون ویژه برای بررسی حمله به کنگره آمریکا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید