خطیب زاده: برنامه موشکی ایران هیچ ارتباطی با قطعنامه 2231 ندارد، برای برنامه دفاعی خود از کسی اجازه نمی گیریم

به گزارش مجله حیات، سخنگوی وزارت خارجه در واکنش به ادعای دولت انگلیس مبنی بر اینکه ایران با شلیک موشک های بالستیک نو در رزمایش پیامبر اعظم(ص) قطعنامه 2231 را نقض نموده است، تأکید کرد که برنامه موشکی ایران به هیچ وجه با قطعنامه 2331 شورای امنیت و مفاد آن ارتباطی ندارد.

خطیب زاده: برنامه موشکی ایران هیچ ارتباطی با قطعنامه 2231 ندارد، برای برنامه دفاعی خود از کسی اجازه نمی گیریم

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران ضمن رد موضع گیری مداخله جویانه وزارت امور خارجه انگلیس در خصوص توانمندی دفاعی کشورمان توضیح داد جمهوری اسلامی ایران در چارچوب قوانین و مقررات بین المللی و مطابق نیازهای دفاعی خود عمل می نماید و لذا نه تنها این گونه موضع گیری ها و اظهارات، مداخله در امور داخلی ایران به شمار میرود بلکه حاکی از ادامه سیاست یک بام و دو هوای لندن است.

خطیب زاده اضافه نمود: این کشور [انگلیس] در حالی که در یک رقابت بی خاتمه برای فروش مخرب ترین سلاح ها به منطقه غرب آسیا و دیگر منطقه ها بحران زده دنیا است و بدون توجه به مقررات عدم اشاعه پیمان های نظامی مانند اوکاس را منعقد می نماید، در همان حال در خصوص تمرین های نظامی معمول ایران اظهار نگرانی می نماید.

سخنگوی وزارت امور خارجه تأکید کرد: برنامه هسته ای جمهوری اسلامی ایران به گواه هزاران ساعت بازرسی و گزارش های متعدد آژانس بین المللی انرژی اتمی تماماً صلح آمیز بوده است و ایران هیچ برنامه ای برای مصارف نظامی انرژی هسته ای نداشته و ندارد که بخواهد برنامه موشکی خود را برای آن طراحی کند. انگلیسی ها بهتر از هرطرف دیگری می دانند که برنامه موشکی ایران به هیچ وجه با قطعنامه 2331 شورای امنیت سازمان ملل و مفاد آن ارتباطی ندارد.

وی اضافه نمود: این بریتانیا است که با تفسیر به رأی قطعنامه 2231 عملاً مفاد آن را نقض می نماید.

خطیب زاده با محکوم کردن کوشش مقامات بریتانیایی برای القای تهدید ایران در منطقه گفت آنچه به بی ثباتی و ناامنی در منطقه دامن زده و از جمله فاجعه انسانی در یمن را به وجود آورده است، اشتهای سیری ناپذیر بریتانیا و سایر کشورهای اروپایی به فروش حجیم تسلیحات پیشرفته به بعضی کشورهای منطقه، آن هم با آگاهی کامل از نقض حقوق بین الملل به ویژه حقوق بشردوستانه در کاربرد این تسلیحات است، لذا آنها هستند که در پیشگاه مردم مظلوم منطقه و جامعه بین المللی بایستی در قبال افزایش بی ثباتی و ناامنی در منطقه جوابگو و مسئول باشند.

سخنگوی وزارت امور خارجه در خاتمه تأکید کرد: جمهوری اسلامی ایران برای برنامه دفاعی خود نه از کسی اجازه می گیرد و نه در خصوص آن مذاکره می نماید.

.+

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 13 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 13 اردیبهشت 1401 گردآورنده: hayatmag.ir شناسه مطلب: 1204

به "خطیب زاده: برنامه موشکی ایران هیچ ارتباطی با قطعنامه 2231 ندارد، برای برنامه دفاعی خود از کسی اجازه نمی گیریم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خطیب زاده: برنامه موشکی ایران هیچ ارتباطی با قطعنامه 2231 ندارد، برای برنامه دفاعی خود از کسی اجازه نمی گیریم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید