زباله های کرونایی، ویروس های خاموش

به گزارش مجله حیات، گویا نگرانی کرونایی مانند مبتلایان به این ویروس تمامی ندارند و مثل این که این بار باید نگران زباله هایی باشیم که ممکن است حامل ویروس کرونا باشد.

زباله های کرونایی، ویروس های خاموش

به گزارش مجله حیات به نقل از ایرنا، نگرانی پیرامون تبعات ویروس کرونا این روزها از پیامدهای انسانی فراتر رفته و اکنون تمام زندگی مردم را تحت تأثیر قرار داده است و به هر طرف که نگاه کنید این اثرگذاری به وضوح دیده می شود.

باوجوداین که این ویروس تقریباً منجر به تعطیلی بازار و کاهش مصرف شده است، اما ترس از ابتلا به این ویروس استفاده از دستکش های پلاستیکی، ماسک و ظروف پلاستیکی را افزایش داده است.

البته از میزان مصرف این اقلام آمار مشخصی نیست اما در گواه این مسئله همین بس که تولید سه شیفت شرکت های تولیدنماینده محصولات بهداشتی حتی جوابگو مصرف در استان مازندران هم نیست.

اما نگرانی ها فراتر از عرصه و تقاضا محصولات بهداشتی است. اکنون مهم ترین دغدغه ای که مردم استان به سمت آن حرکت می نمایند سرنوشت محصولات بهداشتی است که به ویروس کرونا آغشته شدند.

البته در مورد امحای بهداشتی زباله های بیمارستانی مازندران می توان مطمئن بود زیرا چندین سال است که در استان این زباله ها به صورت کاملاً ایزوله و استاندارد امحا می شوند.

اما زباله های عمومی که نمی توان آلوده به ویروس را از زباله عادی تفکیک کرد در حال تبدیل شدن به نگرانی جدی در مازندران است. مطمئناً همه شما این روزها بیش از هر زمان دیگر در خیابان و کوچه ها شاهد دستکش های پلاستیکی و ماسک های بهداشتی هستید که چهره شهر را بیشتر کرونایی جلوه می دهند.

این حالی است که به دلیل معطلی چندین ساله ساخت 2 زباله سوز نوشهرو ساری تمامی پسماند استان در طبیعت دپو و دفن می شوند. بنابر اطلاعات رسمی در حال حاضر روزانه بیش از سه هزار تن زباله در استان مازندران تولید می شود که حالا به گمان بسیاری از مردم ویروس کرونا را با خود حمل می کند.

اما سؤال اصلی این است که آیا زباله های عمومی و بهداشتی قابلیت انتقال ویروس کرونا رادارند.

زباله ها قابلیت انتقال دارند

دکتر رضایی متخصص بیماری های عفونی در اظهار کرد: تمامی ویروس ها بر روی سطوح قابلیت زندگی و حتی تا طولانی مدت رادارند.

وی افزود: اگر چنانچه زباله ها با ویروس عفونی شده باشند، رهاسازی آن بسیار خطرناک است و قابلیت انتقال از راه تماس انسان و یا شاید هم حیوان را داشته باشد.

دکتر رضایی تأکید کرد: چنانچه فرد سالم با زباله عفونی تماس داشته باشد احتمال ابتلا به ویروس بسیار بالا است.

سرپرست روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی مازندران نیز انتقال ویروس کرونا از طریق زباله آلوده را تائید کرد و گفت: بنابر گزارش ها ویروس کرونا بر اشیا تا 20 روز و بر روی پوست انسان تا 6 روز زنده می ماند.

دکتر سیمین بابایی توصیه کرد که مردم از رهاسازی زباله های عمومی خودداری نمایند و در صورت امکان زباله های عفونی با غیر عفونی جداسازی نمایند.

تمامی زباله های مازندران ضدعفونی می شوند

مدیرکل دفتر امور شهری و روستایی مازندران گفت: بنابر مصوبه ستاد استانی مقابله با ویروس کرونا در حال حاضر تمامی زباله های شهری و روستایی پس از جمع آوری ضدعفونی و سپس دپو می شوند.

محمد محمدی تاکامی افزود: ضدعفونی زباله های عمومی مازندران از روزهای نخست شیوع کرونا آغازشده است و همچنان نیز ادامه خواهد داشت.

وی بابیان اینکه ممکن است افراد از ناقل بودن خود بی خبر باشند، از مردم خواست تا با تفکیک زباله های خشک و لاستیکی از زباله های خیس از احتمال انتقال آلودگی جلوگیری نمایند.

مخمدی در مورد احتمال انتقال ویروس کرونا از طریق زباله گفت: این مسئله باید از سوی متخصصان عفونی یا دانشگاه علوم پزشکی تائید و یا تکذیب شود.

آیا زباله های عفونی ضدعفونی می شوند

اینکه زباله های استان ضدعفونی می شوند شاید خبر خوبی باشد اما اینکه چگونه ضدعفونی می شوند و آیا این ضدعفونی مؤثر است یا خیر؟

البته هنوز از سوی مسئولان در مورد شیوه ضدعفونی زباله های استان در شرایط کنونی پاسخی دریافت نکردیم، اما شنیده ها حاکی از آن است که در حال حاضر در برخی مناطق با آهگ در حال ضدعفونی زباله هستند.

آتش مطمئن ترین روش

دکتر رضایی دراین باره گفت: مواد و روش های بسیاری در دنیا وجود دارد که از طریق آن زباله ها ضدعفونی می شود که در این روش های تردیدهای بسیاری وجود دارد.

این متخصص بیماری های عفونی مطمئن ترین روش برای جلوگیر از انتقال ویروس از طریق زباله های عفونی را آتش زدن مطرح نمود و گفت: تنها آتش می تواند به طور کامل یک ویروس را نابود کند.

وی در مورد ویروس کرونا گفت: به طور رسمی برای این ویروس روش ضدعفونی زباله مشخص نشده است اما در چنین شرایطی باید از روش آتش استفاده کرد.

دکتر رضایی در انتها اظهار کرد: باید مسئله زباله ها را جدی گرفت زیرا نباید حتی احتمال شیوع این بیماری به حیوانات ولگرد و یا ورود آن به آب را نادیده گرفت.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 3 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: hayatmag.ir شناسه مطلب: 25

به "زباله های کرونایی، ویروس های خاموش" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زباله های کرونایی، ویروس های خاموش"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید