زنگ شکوفه ها به صدا عایدی ، متولدین مهرماه ثبت نام می شوند؛ والدین شکیبا باشند ، بالا بودن آمار تکرار پایه اول ابتدایی صحت دارد؟

به گزارش مجله حیات، معاون آموزش ابتدایی آموزش و پرورش درخصوص چالش ثبت نام متولدین مهرماه که پیش دبستانی را گذرانده اند، وقفه بین پیش دبستانی و کلاس اول و موارد مرتبط دیگر و بعلاوه آمار تکرار پایه اول ابتدایی شرح داد.

زنگ شکوفه ها به صدا عایدی ، متولدین مهرماه ثبت نام می شوند؛ والدین شکیبا باشند ، بالا بودن آمار تکرار پایه اول ابتدایی صحت دارد؟

به گزارش خبرنگاران، معصومه نجفی پازوکی معاون آموزش ابتدایی وزیر آموزش و پرورش، همزمان با برگزاری جشن شکوفه ها و شروع سال تحصیلی برای کلاس اولی ها، درباره ثبت نام متولدین مهرماه در کلاس اول ابتدایی اظهار کرد: والدینی که فرزند متولد مهرماه خود را سال گذشته در مقطع پیش دبستانی ثبت نام کردند، باید بدانند که در تبصره یک ماده 29 آیین نامه اجرایی مدارس هیچ صحبتی درباره پیش دبستانی نشده و این تبصره تنها گفته بود که متولدین مهرماه می توانند در پایه اول ابتدایی ثبت نام نمایند و حتی در آن درج شده بود که این طرح آزمایشی است.

وی با اشاره به تعدادی از والدین که سال قبل خودشان به مراکز پیش دبستانی مراجعه و فرزند خود را در این مراکز ثبت نام نموده بودند، ادامه داد: این والدین در حال حاضر خواستار ثبت نام فرزند خود در پایه اول ابتدایی هستند. حتی همان تبصره یک ماده 29 آیین نامه اجرایی مدارس در سال گذشته نیز تصریح نموده بود که در صورت وجود ظرفیت، امکان ثبت نام این دانش آموزان وجود دارد. در این راستا ما مشخص کردیم که مسئله ای نیست و این خانواده ها که فرزندشان سال گذشته پیش دبستان دوره دوم را گذرانده است می توانند برای ثبت نام فرزند خود در پایه اول ابتدایی به مدارس مراجعه نمایند و در صورتیکه مدارس ظرفیت داشته باشند آنها را ثبت نام نمایند.

  • ساعت شروع فعالیت مدارس اعلام شد | دبستانی ها و دبیرستانی ها با فاصله زمانی به مدرسه می روند

شکیبا باشید و بگذارید فرزندتان شکیبای کند

معاون آموزش ابتدایی وزیر آموزش و پرورش مطرح کرد: با این حال وقتی ظرفیت دانش آموزان کلاس ها از 35 یا 36 نفر بالاتر رفته است، دیگر امکان جذب دانش آموز تازه وجود ندارد چراکه هرچه دانش آموز تازه جذب کنیم در واقع کیفیت آموزش آن کلاس پایین می آید. لذا توصیه من به والدین شکیبای است. والدین بدانند اگر فرزندشان سال آینده وارد پایه اول ابتدایی گردد هیچ اتفاقی نمی افتد و بگذارند کودک آنها یک سال دیگر کودکی کند.

وی تاکید نمود: بنابراین تنها راه چاره این است که والدین این دانش آموزان برای ثبت نام فرزند خود در پایه اول ابتدایی به مدارس مراجعه نمایند، اگر مدرسه ظرفیت کافی داشت ثبت نام انجام می گردد و اگر ظرفیت نداشت نگران نباشند و سال آینده ثبت نام را انجام دهند.

تکلیف وقفه بین پیش دبستانی و اول ابتدایی چه می گردد؟

نجفی درباره اینکه آیا کودکی که دوره پیش دبستانی دوم را گذرانده است به علت وقفه بین تحصیل در مقطع پیش دبستانی و اول ابتدایی باید مجدد پیش دبستانی دوم را بگذراند، توضیح داد: خیر، وقتی دانش آموزی یک مرتبه پیش دبستانی 2 را گذرانده است، نیازی نیست دوباره هزینه کند و دوباره پیش دبستانی 2 را بگذراند.

اسامی بچه های پیش دبستانی حتما باید در سیدا ثبت شده باشد

وی در عین حال تاکید نمود: والدین حواسشان به این امر باشد که حتما اسامی دانش آموزان به وسیله مرکزی که در آنجا پیش دبستانی دو را گذرانده اند در سامانه سیدا ثبت شده باشد. اگر اسامی این دانش آموزان در سیدا ثبت نشده باشد سال آینده با مشکل روبرو می شوند. ظاهرا از آنجا که بعضی مراکز پیش دبستانی مجوز ندارند، نمی توانند اسامی دانش آموزان را در سیدا ثبت نمایند و این امر بعضی والدین را با مشکل روبرو نموده است. والدین نیز به علت بی اطلاعی بچه ها را در این مراکز بدون مجوز ثبت نام نموده اند.

جشن شکوفه ها و توزیع اولین شماره ماهنامه آموزشی بین والدین کلاس اولی

معاون آموزش ابتدایی وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه سال جاری جشن شکوفه ها چهارشنبه 29 شهریور برگزار می گردد، شرح داد: در حال حاضر تعداد کل دانش آموزان کلاس اولی نزدیک به یک میلیون و 700 هزار نفر و تعداد کل دانش آموزان ابتدایی حدود 9 میلیون نفر است. مهمترین موضوع در جشن شکوفه های سال جاری این است که ما سال جاری والدین کلاس اول را پای کار آوردیم. از آنجا که والدین کلاس اولی خیلی به روی آموزش فرزند خود حساس هستند، در صدد برآمدیم تا محتوای آموزش و تربیتی فراوری نموده و بین والدین توزیع کنیم.

نجفی پازوکی اعلام کرد: در این راستا معاونت ابتدایی وزارت آموزش و پرورش ماهنامه ای را در دو وجه تربیتی و نیز برنامه درسی تهیه کرد که اولین شماره آن در جشن شکوفه ها بین والدین توزیع می گردد. در اولین شماره این ماهنامه به نکاتی درباره زبان آموزی پرداخته شده است چراکه درس فارسی در پایه اول ابتدایی بسیار مهم است. ما هر ماه این ماهنامه را فراوری می کنیم و فایل آن را به استان ها می فرستیم و استان ها به منطقه ها آموزشی ارسال می نمایند. اینکه این فایل به صورت الکترونیکی برای والدین ارسال گردد و یا پرینت گرفته گردد و بین اولیاء توزیع گردد، در اختیار مدرسه است.

مدارس موظف به ثبت نام دانش آموزان 6 سال تمام در پایه اول ابتدایی هستند

وی در بخش دیگر سخنان خود درباره ثبت نام کلاس اولی ها شرح داد: تقریبا می توان گفت ثبت نام کلاس اولی ها به صورت 100 درصدی صورت گرفته است چراکه تعداد به جای مانده در واقع اتباعی هستند که شناسه ثبت نام ندارند و یا دانش آموزانی هستند که والدین آنها در حال جابه جایی منزل هستند و هنوز ثبت نام خود را در مدارس قطعی ننموده اند. بخشی از این دانش آموزان نیز تکرار پایه دارند که این موارد نیز ثبت نام خود را انجام خواهند داد.

معاون آموزش ابتدایی وزیر آموزش و پررش در پاسخ به اینکه اگر والدین برای ثبت نام دانش آموز خود در مهر ماه مراجعه نمایند ، ثبت نام انجام می گردد؟، تاکید نمود: مدارس موظف هستند دانش آموزان شش سال تمام را ثبت نام نمایند اما وقتی زمان ثبت نام بگذرد و والدین برای ثبت نام اقدام نمایند خودشان اذیت می شوند چراکه قاعدتا مدارس پر شده اند و باید به چند مدرسه مراجعه نمایند اما اینگونه نیست که اگر جا نبود بچه ثبت نام نگردد بلکه حتما ثبت نام می گردد.

درباره آمار تکرار پایه اول ابتدایی بزرگ نمایی می نمایند

نجفی پازوکی در پاسخ به اینکه آمار تکرار پایه در اول ابتدایی ما چقدر است، شرح داد: آمار تکرار پایه در کلاس اول و سایر پایه های ابتدایی تا خاتمه آذرماه علام می گردد اما معمولاً در پایه های ابتدایی آمار تکرار پایه کم است و در پایه اول ابتدایی نیز آمار آن طور که بعضی رسانه ها در فضای مجازی منتشر می نمایند نیست. این روزها درباره آمار تکرار پایه اول ابتدایی بزرگ نمایی می نمایند. آماری که در فضای مجازی و بعضی رسانه ها منتشر می گردد، درست نیست.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 29 شهریور 1402 بروزرسانی: 29 شهریور 1402 گردآورنده: hayatmag.ir شناسه مطلب: 1465

به "زنگ شکوفه ها به صدا عایدی ، متولدین مهرماه ثبت نام می شوند؛ والدین شکیبا باشند ، بالا بودن آمار تکرار پایه اول ابتدایی صحت دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زنگ شکوفه ها به صدا عایدی ، متولدین مهرماه ثبت نام می شوند؛ والدین شکیبا باشند ، بالا بودن آمار تکرار پایه اول ابتدایی صحت دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید