ساماندهی خیابان ولیعصر(عج) پایتخت تا خرداد 1400 برای ثبت جهانی

به گزارش مجله حیات، تهران (پانا) - مشاور و مدیرکل دفتر شهردار تهران اعلام کردکه طرح ساماندهی خیابان ولیعصر تا خرداد 1400 تکمیل می شود تا در جهت ثبت جهانی این خیابان حرکت کنیم.

ساماندهی خیابان ولیعصر(عج) پایتخت تا خرداد 1400 برای ثبت جهانی

مصطفی کاظمی روز پنجشنبه در کارگاه مجالی برای طراحانه اندیشیدن به فرصت های شهری خیابان ولیعصر(عج) درباره زمان بندی تحویل و اجرای طرح های ساماندهی خیابان ولیعصر گفت: اگر به مشکل خاصی برنخوریم امیدواریم تا خاتمه سال بتوانیم بعضی از آن ها را اجرا کنیم.

وی تاکید کرد: تکمیل تمامی طرح ها ممکن است تا اردیبهشت و یا اوایل خرداد آینده زمان ببرد.

کاظمی در پاسخ به پرسشی مبنی بر تشریح جزییات طرح های ارائه شده برای ساماندهی خیابان ولیعصر گفت: مباحثی که برای خیابان ولی عصر در حال حاضر مطرح می شود تحت یک چارچوب و سیاست کلی است تا بتوانیم این خیابان را به یک خیابان با کیفیت بالاتر تبدیل کرده و آماده برای ثبت جهانی شود.

وی ادامه داد: قاعدتا برای رسیدن به این هدف باید یکسری اتفاقات ریز و درشت در طول 18 کیلومتر خیابان رخ دهد و اگر به خیلی از این اتفاقات کوچک توجه شود شرایط موجود به سمت شرایط مناسب تری تغییر خواهد کرد.

مشاور و مدیر کل دفتر شهردار تهران با بیان اینکه گروه ها و نقاطی که انتخاب شده اتفاقی نبوده است، افزود: یعنی همان نقاطی هستند که می شود با مداخلات کوچک و به نوعی کم هزینه کیفیت فضا را بهبود ببخشند؛ این نخ تسبیح یا خط کلی طرح است.

به گفته کاظمی، اینکه گروه ها با یکدیگر متفاوت هستند و تفاوت سلیقه و خط وجود دارد، مشکل ساز نخواهد شد تا زمانی که روح کلی طرح را از دست ندهند؛ یعنی بنا نیست این طرح ها به یکباره شاکله فضا را به هم بریزند و اتفاقات عجیب و غریب در آنجا رقم بزنند، بلکه بنا به ساماندهی با اصلاح جزییات است که فضا را بهتر کنند ضمن اینکه گروه ناظر بر این طرح ها دقت خواهد کرد که خط کلی از دست نرود.

مهلت 4 هفته ای به طراحان ساماندهی نقطه ای خیابان ولیعصر(عج)

مدیر موزه و پایگاه میراث شهری خیابان ولیعصر نیز درراین کارگاه گفت: شرکت کنندگان در کارگاه ملاقات با خیابان ولیعصر 4 هفته فرصت دارند تا طرح های خود را نهایی کرده و ارائه دهند.

وحید قاسمی در تشریح جزییات طرح های ارائه شده برای ساماندهی خیابان ولیعصر شرح داد: کارگاه ملاقات با خیابان ولیعصر همانطور که از اسمش پیدا است یعنی اینکه طراح خیابان ولیعصر را در قالب یک شخصیت تصور کرده که حالا باید برای ملاقات با آن اقداماتی را انجام دهیم که در قد و قواره خیابان و مهیای این ملاقات باشد.

وی با بیان اینکه زمینه سازی این ملاقات را با نگاه به نقاط مهجور و بی دفاع شهری برنامه ریزی کردیم، افزود: تلاش کردیم تا کسانی که در این کارگاه شرکت کردند سامانی از جنس طراحی برای این ملاقات و گفت وگو پی ریزی کنند و کارگاه امروز دقیقا موید همین هدف بود.

قاسمی افزود: کارگاه امروز برای ارائه پیش طرح ها بود و شرکت کنندگان 4 هفته فرصت دارند تا از جهت اجرایی شدن، روبرو با خیابان ولیعصر و افزایش کیفیت طرح اقداماتی انجام دهند.

مدیر موزه و پایگاه میراث شهری خیابان افزود: در گذشته اگر بنای اجرایی طرح داشتیم، مشاورانی را دعوت کرده و می گفتیم برای این نقطه، نظرات و اقداماتی را طرح کنند اما این بار از پایین به بالا حرکت کرده و از عده ای جوانان و مردمان این شهر دعوت کردیم تا بر خیابان ولیعصر متمرکز شوند.

وی تاکید کرد: همین که این افراد در چارچوب شرح خدمات نیفتند سبب شد آزادی عمل داشته باشند و به سراغ شهر و شهروندان بروند؛ نه به معنی سمبلیک بلکه به معنی واقعی در جریان تجربه زیسته شهروندان قرار گرفتند.

قاسمی با اشاره به حضور شهرداران مناطق یک، سه، 6 و 11 تهران در این کارگاه گفت: حضور این شهرداران اتفاق خیلی خوبی بود و سبب شد جهانی مشترک میان شهروندان، مهندسان و طراحان ایجاد شود.

مدیر موزه و پایگاه میراث شهری خیابان ولیعصر تاکید کرد: ما تا 4 هفته جلسه ای نداریم و بعد از آن طرح های تایید شده را طی جلسه ای با شهرداران مناطق و سازمان های متولی یعنی نوسازی و زیباسازی برای اجرایی شدن به اشتراک می گذاریم.

به گزارش ایرنا، صبح امروز کارگاه مجالی برای طراحانه اندیشیدن به فرصت های شهری خیابان ولیعصر با هدف تبدیل خیابان ولیعصر به خیابانی کامل و حرکت در جهت ثبت جهانی با حضور 14 گروه معمار و طراح شهری، در سه پنل تخصصی برگزار گشت.

در پنل اول این کارگاه طرح هایی برای اصلاح بن بست فلق، حد فاصله خیابان های جهان تاب و سی و دوم، ابتدای خیایان سید جمال الدین اسدآبادی و خیابان اتحادیه و مقابل دانشگاه تهران ارائه شد.

در پنل دوم این کارگاه طرح هایی برای اصلاح سه راه زعفرانیه، محدوده مجاور بوستان امیریه و ابتدای خیابان شهید دل پیشه، خیایان توتونچی و خیابان قلمستان، جنب پمپ بنزین و ابتدای خیابان اتحادیه ارائه شد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 6 اسفند 1399 بروزرسانی: 6 اسفند 1399 گردآورنده: hayatmag.ir شناسه مطلب: 625

به "ساماندهی خیابان ولیعصر(عج) پایتخت تا خرداد 1400 برای ثبت جهانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ساماندهی خیابان ولیعصر(عج) پایتخت تا خرداد 1400 برای ثبت جهانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید