صندوق دارا دوم شامل چه سهم هایی است؟

به گزارش مجله حیات، به گزارش خبرنگاران، به نقل از روزنامه خراسان؛ نگاهی به میزان و ارزش سهام چهار پالایشگاه تهران، تبریز، بندرعباس و اصفهان نشان می دهد دولت می تواند از محل فروش سهام این شرکت ها بیش از 90 هزار میلیارد تومان درآمد کسب کند.

صندوق دارا دوم شامل چه سهم هایی است؟

قرار است هفته آینده صندوق سرمایه گذاری قابل معامله واسطه گری مالی (ETF) دوم که به دارا دوم مشهور شده است، متشکل از باقی مانده سهام دولت در چهار پالایشگاه تهران، تبریز، بندرعباس و اصفهان توسط وزارت نفت تشکیل و سهام صندوق در بورس عرضه شود. یکی از دلایل اصلی اقبال مردم به نمادهای پالایشی، رشد خیره کننده این سهام ها بود، حتی در روزهایی که قیمت جهانی نفت و فراورده های نفتی منفی بود، این رشد ادامه داشت. به طور میانگین، پالایشی ها از ابتدای امسال تا به امروز، با رشد حدود 500 درصدی سهام خود روبرو بوده اند.

شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی به نمایندگی از دولت، بخشی از سهام شرکت های پالایشی را در دست دارد. سهم این شرکت دولتی در پالایشگاه اصفهان 75/13 درصد معادل 7 میلیارد سهم، پالایشگاه تهران 85/15 درصد معادل 7 میلیارد سهم، پالایشگاه بندرعباس 66/16 درصد معادل 5 میلیارد سهم و پالایشگاه تبریز 14/16 درصد معادل 2 میلیارد سهم است.

در همین حال بر اساس قیمت روزهای گذشته سهام این 4 شرکت در بورس، نشان می داد دولت بیش از 98 هزار میلیارد تومان از این واگذاری درآمد کسب می کند ولی به روزرسانی قیمت این سهام در روز گذشته نشان می دهد که ارزش دارا دوم به 93 هزار میلیارد تومان کاهش یافته است و با توجه به تخفیف 20 د رصدی عملا باید منتظر درآمد 75 هزار میلیارد تومانی دولت از این واگذاری بود. در جدول ذیل جزئیات ارزش روز سهام 4 پالایشگاهی که ای تی اف دوم را تشکیل می دهند، آمده است:

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 15 مهر 1399 بروزرسانی: 15 مهر 1399 گردآورنده: hayatmag.ir شناسه مطلب: 340

به "صندوق دارا دوم شامل چه سهم هایی است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صندوق دارا دوم شامل چه سهم هایی است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید