عکس، این ماهی چینی ترسناک !

به گزارش مجله حیات، گجت نیوز نوشت: محققان به صورت اتفاقی گونه ای عجیب از یک ماهی کور با ساختاری شاخ مانند روی سر و فاقد فلس و رنگدانه را کشف کردند.

عکس، این ماهی چینی ترسناک !

در غارهای دریاهای عمیق چین گونه ای عجیب از ماهی در کمین است که شباهت عجیب وغریبی به یک موجود خیالی و افسانه ای دارد. طبق یک مطالعه تازه، ماهی های عجیب الخلقه تازهی که محققان آن ها را در قسمتی بسیار تاریک از غار به مقدار یک میز آشپزخانه مشاهده کردند، فاقد فلس و رنگدانه اند، چشم های اولیه کوچکی دارند که احتمالا توانایی دیدن ندارند و یک شاخ بزرگ و غیرطبیعی دارند که از پیشانی آن ها بیرون زده است.

محققان این گونه استثنایی شبه یونیکورن را زمانی کشف کردند که در حال آنالیز سرده سینوسایکلوکلیوس بودند.

ماهی های این سرده فقط در چین و معمولا قسمت های غرق در تاریکی یافت می شوند. 76 گونه شناخته شده از سینوسایکلوکلیوس ها وجود دارد، که بیشتر آن ها ویژگی های مشابهی با گونه تازه دارند، از جمله کاهش یا نبود حس بینایی و فقدان فلس و رنگ دانه. اگرچه فقط برخی از ماهی های سینوسایکلوکلیوس دارای شاخ هستند و سایر آن ها در فرآیندی به نام تکامل کاهنده بینایی خود را به طور کامل از دست داده اند. در این فرآیند گونه ها در طول چند نسل ویژگی هایی را کاملا از دست می دهند. همچنین گونه های زیادی از سینوسایکلوکلیوس ها وجود دارند که در آب های روشن زندگی می کنند و ویژگی های غیرطبیعی پسرعموهای عجیب وغریب خودشان را ندارند.

محققان این ماهی تازه را در حال شنا در فضای کوچکی با پهنای 1.8 متری و عمق 0.8 متری، داخل غاری در استان کوهستانی گوییژو کشف کردند. گروه تحقیق تعدادی از ماهی ها را برای آنالیز و آزمایش به آزمایشگاه بردند، بی خبر از اینکه در حال جمع آوری گونه ای هستند که تا به حال دیده نشد. پس از مقایسه ماهی با گونه های شناخته شده دیگر و آنالیز DNA آن ها، دانشمندان فهمیدند که چه اتفاق مهمی را رقم زدند.

در مطالعه تازهی که در تاریخ 17 ژانویه در مجله ZooKeys منتشر شد، گروه کاوشگر این گونه تازه به نام S.longicornus را توصیف کردند. این ماهی کور بین 10.5 تا 14.6 سانتی متر طول دارند و دارای یک جفت حسگر سبیل مانند هستند که به وسیله آن ها مسیر خود را در تاریکی پیدا می کنند. ولی شاید جالب ترین ویژگی آن ها شاخ بلند و غیرطبیعی آن هاست که کاربرد مشخصی نداشته و در گونه های نزدیک وجود ندارد. (کلمه longicornus از کلمات لاتین longus به معنی بلند و cornus به معنی شاخ گرفته شد).

این ساختارهای شاخ مانند در میان گونه های آب های عمیق سینوسایکلوکلیوس متفاوت اند، مقدار آن ها فرق دارد و ممکن است چنگالی یا غیرچنگالی باشند. از آن جایی که گونه های آب های روشن و سطحی شاخ ندارند، این ویژگی احتمالا به زندگی در تاریکی و عمق ربط داشته باشد، ولی همان طور که محققان در این مقاله نوشتند دلیل آن هنوز مشخص نیست.

منطقی ترین توضیح این است که این شاخ ها به ماهی ها برای دیدن در تاریکی کمک می کنند، ولی به غیر از این، حسگرها هم به مسیریابی آن ها کمک می کنند. چون محیط زندگی آن ها کوچک است احتمالا توانایی مسیریابی کمی برای آن ها مورد نیاز است. بیشتر گونه های سینوسایکلوکلیوس از جمله S.longicornus یک خط جانبی تکمیل شده هم دارند. خط جانبی اندامی ساخته شده از سلول های بسیار حساس است که در قسمت جانبی بدن ماهی کور وجود دارد و تغییرات فشار، دما و شوری آب را تشخیص می دهد، پس به احتمال زیاد وجود شاخ به دلیل تشخیص این موارد نیست.

اگر چه طبق نوشته محققان، مقدار غیرطبیعی شاخ در S.longicornus همراه با این واقعیت که این گونه تازه ارتباط نزدیکی با سایر گونه های دارای شاخ بلند ندارد، نشان می دهد که شاخ های بلند حداقل در دو موقعیت جداگانه در این سرده ظهور کرده اند. بنابراین مقایسه شرایط محیطی S.longicornus با برخی از گونه های دیگر با شاخ بلند،در نهایت می تواند کارایی این ساختار رازآلود را مشخص کند.

227227

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 20 بهمن 1401 بروزرسانی: 20 بهمن 1401 گردآورنده: hayatmag.ir شناسه مطلب: 1380

به "عکس، این ماهی چینی ترسناک !" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عکس، این ماهی چینی ترسناک !"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید