تور ارزان استرالیا: کشف فسیل های شگفت انگیز از قلب مرده استرالیا!

به گزارش مجله حیات، دانشمندان دیرینه شناس با آنالیز و تصویر برداری مجدد فسیل های یافته شده در منطقه بیابانی McGraths در نیو ساوت ولز، تصاویر بی سابقه ای را از گذشته مرطوب و بارانی استرالیا به نمایش گذاشتند که می تواند ما را در شناخت هرچه بهتر تغییرات آب و هوایی کمک دهد.

تور ارزان استرالیا: کشف فسیل های شگفت انگیز از قلب مرده استرالیا!

با تور ارزان استرالیا از بزرگترین کشور قاره اقیانوسیه دیدن کنید و شهرهای زیبای ملبورن و سیدنی استرالیا را ببینید.

به گزارش خبرنگاران، گنجینه تازهی از گیاهان، حشرات، ماهی ها و جانوران دیگر در این مجموعه مورد بررسی قرار گرفته است که افقی تازه بر جانوران پیشین این قاره می افکند. شناسایی نمونه های تازهی از یک زنبور پارازیتوئید و ماهی هایی که حتی محتوای درون شکم آن ها نیز قابل مشاهده است، شگفتی های دیگری را در این خصوص بیان کرد.

متیو مک کوری، دیرینه شناس مهره داران موسسه تحقیقات موزه سیدنی استرالیا و همکارانش در 7 ژانویه در Science Advances گزارش دادند که پهنه بیابانی McGraths در نیو ساوت ولز حاوی هزاران نمونه زیبا از فسیل های گیاهان گلدار، سرخس، عنکبوت، حشرات و ماهی است که به طرز شگفت انگیزی سالم به جای مانده اند و این برای یک منطقه با چنین سابقه زمین شناسی بسیار عجیب به نظر می رسد. این گروه در بررسی این فسیل ها، آن ها را با میکروسکوپ های الکترونی قدرتمند تصویربرداری کردند که نتایج آن بسیار مجذوب نماینده بود. این تصاویر بافت های نرم این موجودات را با جزئیات شگفت انگیزی نشان می دهند که از جمله آن می توان به ساختار های مشبک چشم مگس یا محتویات درون شکم یک ماهی اشاره نمود.

روزی روزگاری استرالیا با جنگل های بارانی پوشیده شده بود، اما در طول دوران میوسن، یعنی حدود 23 تا 5 میلیون سال پیش، زمین و البته این قاره دستخوش تغییرات اقلیمی شد. برای استرالیا، این به معنای خشک شدن بود که باعث شد پهنه جنگلی این قاره به بوته زار ها، علفزار ها و بیابان ها تبدیل گردد. پهنه بیابانی McGraths نیز در طول همین گذار، یعنی در فاصله بین 16 تا 11 میلیون سال پیش، شکل گرفت. بررسی های تازه گرده و برگ های فسیلی نشان می دهد که در آن موقع، این پهنه بخشی از یک جنگل معتدل بود که در اطراف آن یک دریاچه کوچک نیز وجود داشت.

محققان پیشنهاد می نمایند که فسیل ها در لایه های ریز گوتیت، یک ماده معدنی هیدروکسید آهن که احتمالاً در اثر گردش آب های زیرزمینی اسیدی از میان سنگ های بازالت تشکیل شده که آهن آن ها شسته شده است، ایجاد شده اند. در واقع، با نفوذ آب زیرزمینی به دریاچه، آهن اکسید شده و به صورت ذرات گوتیت رسوب کرد. این رسوبات، ذرات ریز گیاهان، حشرات و سایر موجودات را احتمالاً در زمانی که هنوز زنده بودند، در آب محصور کردند و بعداً جایگزین بعضی از ساختار های داخلی موجودات شدند. به عبارت دیگر، همین رسوبات گوتیت است که جانوران باستانی استرالیا را در خود پوشانده و برای میلیون ها سال بعد به صورت قابل توجهی محفوظ نگه داشته اند.

مک کوری می گوید: تا زمانی که این فسیل ها را مطالعه نکرده بودیم، فکر نمی کردیم که شاهد فسیل های به خوبی حفظ شده در این نوع سنگ باشیم. به طور معمول، فسیل هایی که به خوبی محفوظ مانده اند، تا به امروز در سایت هایی کشف شده اند که در نوعی گل نرم موجود در کف دریا محصور شده بودند. برای مثال می توان به سایت هایی همانند شیل برگس کانادا یا منطقه چینگ جیانگ چین اشاره نمود که چنین فسیل هایی در آن ها یافت شده است. با این همه سایت McGraths در استرالیا ثابت کرد که چنین فسیل های سالمی را در رسوبات گوتیت هم می توان پیدا کرد. در واقع این رسوبات حتی از گل نرم کف دریاها های باستانی هم می تواند بهتر جانوران را در خود حفظ کند.

منبع: sciencenews

ترجمه: مصطفی جرفی-خبرنگاران

منبع: فرارو
انتشار: 23 بهمن 1400 بروزرسانی: 23 بهمن 1400 گردآورنده: hayatmag.ir شناسه مطلب: 1129

به "تور ارزان استرالیا: کشف فسیل های شگفت انگیز از قلب مرده استرالیا!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تور ارزان استرالیا: کشف فسیل های شگفت انگیز از قلب مرده استرالیا!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید