فروش خودرو منطقی باشد نه با قرعه کشی

به گزارش مجله حیات، به گزارش خبرنگاران، جلسه کارگروه برطرف موانع جهش فراوری صبح امروز(دوشنبه) به ریاست اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور برگزار گردید.

فروش خودرو منطقی باشد نه با قرعه کشی

جهانگیری در این جلسه که با موضوع بسته سیاستی جهش فراوری در زنجیره صنعت خودرو برگزار گردید، گفت: یکی از مصادیق جهش فراوری که در سخنان رهبر معظم انقلاب به طور خاص به آن اشاره شد، موضوع جهش فراوری در صنعت خودرو بود، صنعتی که نقش پیشران در راه اندازی صدها بنگاه مالی و صنعتی را در کشور دارد.

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به اشتغال صدها هزار نفر در حوزه های طراحی، قطعه سازی و خدمات پس از فروش، اظهار کرد: براساس گزارشات حدود 900 هزار نفر در صنعت خودرو و رشته های وابسته اشتغال دارند و باید کوشش کنیم تا با جهش فراوری در این بخش، موجب امیدواری و ایجاد آینده ای روشن برای صدها واحد فراوریی شویم که سهم مهمی در اشتغال و فراوری کشور دارند.

وی با اشاره به بعضی اشکالات در قیمت و کیفیت خودروهای فراوریی و موضوعاتی نظیر زیان دهی دو خودرو ساز عظیم کشور، گفت: در کنار این مسائل، حرکت صنعت خودرو کشور رو به رشد است و اگر با دیده انصاف نگریسته گردد، فراوری نمایندگان خودرو توانسته اند بخش زیادی از احتیاج داخلی کشور را در شرایط سخت تحریم برآورده نمایند.

جهانگیری با تجلیل از قطعه سازان کشور که تعدادی از آنها توانسته اند فراوریاتی متنوع و منطبق با استانداردهای روز جهان فراوری نمایند، گفت: باید برنامه ریزی ما در جهتی باشد که شرکت های قطعه ساز که عموماً در سالهای اخیر و با مدیریت افراد تحصیلکرده شکل گرفته بیش از پیش تقویت شوند و به شبکه های جهانی متصل شوند که بطور روشن یکی از زمینه های مهم صادراتی کشور است.

معاون اول رئیس جمهور بر برنامه ریزی برای مسدود کردن رانت های ناشی از فروش خودرو به صورت قرعه کشی، اظهار امیدواری کرد با تدوین راهکارهای مناسب مطالبات فراوری نماینده و مصرف نماینده خودرو برآورده گردد که خودرو با قیمت مناسب در اختیار مصرف نماینده واقعی قرار گیرد و فراوری نماینده دچار زیان هنگفت نگردد و دست رانت جویان کوتاه گردد.

براساس اعلام پایگاه اطلاع رسانی معاون اول ریاست جمهوری، در این جلسه که علاوه بر نمایندگان قوای مقننه و قضاییه، وزرای صنعت، معدن و تجارت و اقتصاد و دارایی، رئیس کل بانک مرکزی، مدیران عامل شرکت های ایران خودرو و سایپا نیز حضور داشتند، صالحی نیا رییس هیات عامل سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران گزارشی از فروش سالانه میزان فراوری خودرو در سال 1399، تعداد شاغلان مستقیم و غیرمستقیم این صنعت و چالش ها و راهکارهای مطرح برای جهش فراوری در زنجیره صنعت خودرو ارایه کرد.

همچنین پس از بحث و گفتگو پیرامون موضوعاتی نظیر قیمت گذاری دستوری، رشد نهاده های فراوری، کمبود نقدینگی و کاهش وابستگی و افزایش صادرات مقرر شد با تشکیل کارگروهی تا انتها بهمن ماه امسال بسته کامل راهکارهای جهش فراوری در زنجیره صنعت خودرو ارائه گردد که در آن علاوه بر تامین نظر خودرو سازان، شورای رقابت و نهادهای موثر، منافع مصرف نمایندگان نیز در نظر گرفته گردد.

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 6 اسفند 1399 بروزرسانی: 6 اسفند 1399 گردآورنده: hayatmag.ir شناسه مطلب: 626

به "فروش خودرو منطقی باشد نه با قرعه کشی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فروش خودرو منطقی باشد نه با قرعه کشی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید