لاوروف: خروج آمریکا از افغانستان پس از 20 سال جنگ، اذعان به شکست است

به گزارش مجله حیات، سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه خاطرنشان کرد، خروج آمریکا از افغانستان پس از 20 سال جنگ، اذعان این کشور به شکست خود است.

لاوروف: خروج آمریکا از افغانستان پس از 20 سال جنگ، اذعان به شکست است

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، در حالی که انتشار خبرها درباره فرایند خروج نظامیان آمریکایی از افغانستان ادامه دارد، وزیر خارجه روسیه گفته که واشنگتن با بیرون رفتن از این کشور، به شکست خود اذعان نموده است.

سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه روز پنجشنبه (امروز) درباره خروج نظامیان آمریکایی از افغانستان بعد از 20 سال جنگ در این کشور به بهانه مبارزه با ترویسم و عاملان حملات 11 سپتامبر 2001 حرف زد.

بنا بر گزارش خبرگزاری تاس، لاوروف خاطرنشان کرد خروج آمریکا از افغانستان بدان معنا است که واشنگتن بعد از 20 سال حضور نظامی، به شکست خود اذعان کرد.

وزیر خارجه روسیه در سخنرانی برای دانشگاه فدرال خاور دور این کشور گفت: ایالات متحده تنها در حال خروج از افغانستان نیست بلکه با انجام این کار عملا به شکست ماموریت 20 ساله خود اذعان نموده است.

این مقام ارشد مسکو خاطرنشان کرد، از سال 2001 و زمانی که آمریکا و متحدانش وارد جنگ در افغانستان شدند، تهدیدهای تروریستی و قاچاق مواد مخدر به شدت توسعه یافته است.

سرگئی لاوروف سپس با اشاره به گزارش های مستند در مورد دست داشتن بعضی از اعضای ارتش آمریکا در قاچاق مواد مخدر در افغانستان توضیح داد: اسنادی در غرب وجود دارد که نشان می دهد پرسنل (ارتش) ایالات متحده در قاچاق مواد مخدر دخیل دست داشتند.

وزیر خارجه روسیه با هشدار به وخامت شرایط امنیتی افغانستان با توجه به حضور عناصر داعش در بخش های از این کشور هشدار داد که تروریست های داعشی در حال استقرار در شمال افغانستان هستند.

وی توضیح داد: دولت اسلامی (داعش) عامدانه در حال آوردن نیروهایش به استان های شمالی افغانستان هم مرز با متحدان ما است.

لاوروف روز گذشته هم در اظهاراتی هشدار داده بود احتمال وخیم شدن سریع شرایط در افغانستان در پی خروج عجولانه نیروهای آمریکایی و ناتو وجود دارد. به گفته او، آمریکا و ناتو نتوانستند به نتایج محسوس و باثبات کردن اوضاع در زمانی که در افغانستان حضور داشتند، برسند.

وزیر خارجه روسیه روز گذشته خاطرنشان کرد: ما هر کاری بتوانیم انجام می دهیم، از جمله استفاده از پایگاه نظامی روسیه در مرز تاجیکستان با افغانستان تا مانع انگیزه تهاجمی علیه متحدان خود شویم.

سرگئی لاوروف در سخنرانی امروز خود از مواضع آمریکا، طالبان و رهبران دولت افغانستان به شدت انتقاد کرد.

وزیر خارجه روسیه گفت: طالبان رفتارهای جنگ طلبانه تری دارند زیرا توافقنامه موجود تشکیل دولت موقت را پیش بینی نموده است که شرایط ایجاد ساختارهای پایدارتر دولت را کار خواهد نمود. متأسفانه رهبران کابل مایل نیستند هرگونه (تشکیل دولت) موقت را سازماندهی نمایند برای اینکه می ترسند باعث کنار زدن آنها از سیاست فعال (در افغانستان) گردد بنابراین این بدان معنی است که هم هر دوی آنها (طالبان و دولت افغانستان) و هم آمریکایی ها که از کشور خارج می شوند، شرایط را برای یک سناریوی مبتنی بر زور باز می گذارند.

هشدار دیپلمات ارشد مسکو درباره شرایط جاری در افغانستان در شرایطی مطرح شده است که در پی خروج همه نیروهای نظامی واشنگتن از پایگاه هوایی بگرام (عظیم ترین پایگاه نظامیان خارجی در افغانستان) برآورد های رسانه ای درباره خروج نظامیان آمریکایی از این کشور تشدید شده است.

بر همین اساس، وبگاه آمریکایی پالتیکو در گزارش چهارشنبه شب (به وقت محلی واشنگتن) به نقل از دو مقام آگاه این کشور اطلاع داد که خروج نظامی ایالات متحده از افغانستان عملا تکمیل شده و کاری است که اجرا شده است.

پیش از انتشار این خبرها، سخنگوی کاخ سفید ضمن اعلام نشست ویژه رئیس جمهور این کشور با مشاوران خود درباره افغانستان اطلاع داد که جو بایدن روز پنجشنبه درباره خروج از افغانستان سخنرانی خواهد نمود (جزئیات بیشتر).

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 1 مرداد 1400 بروزرسانی: 1 مرداد 1400 گردآورنده: hayatmag.ir شناسه مطلب: 895

به "لاوروف: خروج آمریکا از افغانستان پس از 20 سال جنگ، اذعان به شکست است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لاوروف: خروج آمریکا از افغانستان پس از 20 سال جنگ، اذعان به شکست است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید