ماکارونی رژیمی با فیبرهای خوراکی محلول و نامحلول فراوری شد

به گزارش مجله حیات، به گزارش خبرنگاران، در سال های اخیر، فیبرهای رژیمی به علت اثرات فیزیولوژیکی و متابولیکی مفیدی که دارند مورد توجه زیادی قرار گرفته اند. فیبرهای رژیمی بخشی از مواد گیاهی در رژیم غذایی هستند که به هضم آنزیمی مقاوم بوده و در روده کوچک و در بعضی از موارد در روده عظیم هضم نمی شوند و هیچ کالری ایجاد نمی نمایند.

ماکارونی رژیمی با فیبرهای خوراکی محلول و نامحلول فراوری شد

از وبسایت ویکی پدیا دیدن نمایید.

رژیم های غذایی غنی از فیبر دارای اثر مثبت بر سلامت هستند و می توانند در غذاهای مختلف استفاده گردد. مصرف این ترکیبات باعث کاهش چربی و قند خون، جلوگیری از سکته قلبی و مغزی، کاهش احتمال ابتلاء به سرطان های روده و دستگاه گوارش و درمان چاقی می گردد.

مطالعات مختلف نشان داده اند که فیبرهای رژیمی با کاهش اشتها و جذب غذا و کنترل شاخص گلایسمی باعث کاهش کالری دریافتی می شوند. غذاهای حاوی فیبر بالا نسبت به غذاهای حاوی فیبر پایین، حجم بیشتری از معده را پر می نمایند، بنابراین افراد تمایل به خوردن غذای کمتری دارند.

یکی از تأثیرات مثبت مصرف فیبر، تأثیر آن در بیماری دیابت است. در واقع مصرف فیبر باعث کاهش جذب گلوکز می گردد. از این رو افزایش مصرف فیبرهای رژیمی جز ضروریات یک رژیم غذایی سالم است. مردم کشورهایی که رژیم غذایی غنی از فیبر دارند، از سلامتی نسبی بالاتر و طول عمر بیشتر برخوردار هستند.

فیبرهای محلول و نامحلول دو دسته اصلی فیبر در رژیم غذایی را تشکیل می دهند. سلولز، همی سلولز و لیگنین که نامحلول در آب هستند، در حالیکه هیدروکلوئیدها (صمغ ها) در دسته فیبرهای محلول هستند و تبدیل به ماده صمغی در آب می شوند.

فیبرها از هر دو نوع محلول و غیر محلول در آب حاوی انرژی کمی هستند. فیبر در مواد غذایی می تواند قوام، بافت، رفتار رئولوژیکی، ویژگی های حسی و زمان ماندگاری محصولات نهایی را تغییر دهد. استفاده از منابع فیبر متفاوت و جدید، فرصت های جدیدی را در استفاده از آنها در صنایع غذایی ایجاد می نماید.

امروزه با توجه به میزان کم فیبر در رژیم غذایی روزانه، گسترش مصرف محصولات غذایی غنی شده با این ترکیبات لازم است. ماکارونی یکی از محصولات پرمصرف در جهان است و ایران نیز جز 10 کشور اول مصرف نماینده ماکارونی در جهان است. همچنین ماکارونی علاوه بر دارا بودن خواص تغذیه ای مناسب، در تمامی سنین مورد استفاده قرار می گیرد.

در نتیجه می توان در کنار اثرات مفید ماکارونی در تغذیه و تأمین انرژی از خصوصیات ماکارونی های غنی شده با فیبرهای رژیمی در جهت افزایش سطح سلامتی بدن و نیز کاهش خطر ابتلاء به امراض مختلف استفاده نمود. یک روش برای ارتقای تغذیه ای ماکارونی؛ غنی سازی آن با انواع فیبرها می باشند.

طی مرحله سبوس گیری در فراوری آرد، انواع ویتامین های گروهB ، آهن و غیره از آرد حذف می شوند، بنابراین می بایست با جایگزینی دوباره آنها در ماکارونی خواص مفید آنها را به ماکارونی بازگرداند. محصول غنی شده با فیبر ضریب قند بسیار پایینی دارد، همچنین عمل هضم و گوارش را تسهیل می نماید.

درسال های اخیر افزایش مصرف فراورده های ماکارونی دانشمندان علوم غذایی را بر آن داشته است که مشکل کمبود مواد مغذی از جمله بعضی ویتامین ها و املاح و اسیدهای آمینه ضروری در فراورده های ماکارونی را مد نظر قرار دهند.

در واقع فراورینمایندگان در جستجوی روش های بهبود ارزش غذایی این محصولات با افزودن مواد افزودنی مناسب با ارزش غذایی بالا هستند.

غنی سازی ماکارونی با منابع فیبری احتیاج به فرمولاسیون مناسب دارد، زیرا افزودن فیبر بالا به این محصولات خصوصیات بافتی و ارگانولپتیکی و پخت آن را تحت تأثیر قرار می دهد. از این رو انتخاب دقیق مقدار و نوع فیبر به منظور توسعه محصولی با طعم قابل قبول و ارزش غذایی بهبود یافته حائز اهمیت است.

به همین دلیل محققان مؤسسه پژوهشی علوم و صنایع غذایی با همکاری بخش خصوصی پیروز به فراوری ماکارونی رژیمی با استفاده از فیبرهای خوراکی محلول و نامحلول شدند.

در پژوهش انجام گرفته در مؤسسه پژوهشی علوم و صنایع غذایی تأثیر جایگزینی منابع و سطوح مختلف فیبرهای رژیمی محلول و نامحلول بر خصوصیات تکنولوژیکی، ساختاری، حسی و تغذیه ای ماکارونی مورد آنالیز نهاده شد که منجر به فراوری ماکارونی با کاهش قابل توجه کالری و شاخص گلایسمیک در ماکارونی کم کالری با خصوصیات طعم و بافت قابل قبول شد.

این فناوری حاصل اجرای پروژه مشترک این مؤسسه با بخش خصوصی است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 29 فروردین 1400 بروزرسانی: 29 فروردین 1400 گردآورنده: hayatmag.ir شناسه مطلب: 734

به "ماکارونی رژیمی با فیبرهای خوراکی محلول و نامحلول فراوری شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ماکارونی رژیمی با فیبرهای خوراکی محلول و نامحلول فراوری شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید