مخالفت بوریس جانسون با بازگرداندن مرمرهای پارتنون

به گزارش مجله حیات، بوریس جانسون با اعتقاد بر قانونی بودن حضور مرمرهای پارتنون در بریتانیا با بازگرداندن این آثار به یونان مخالفت کرد.

مخالفت بوریس جانسون با بازگرداندن مرمرهای پارتنون

از وبسایت ویکی پدیا دیدن نمایید.

ایسنا: خبرگزاری فرانسه، بوریس جانسون نخست وزیر بریانیا در جریان گفت وگویی با یک روزنامه یونانی با استرداد مرمرهای پارتنون مخالفت و اظهار کرد این آثار به صورت قانونی تحت مالکیت بریتانیا درآمده اند.

جانسون در بخشی از این مصاحبه گفت: مرمرهای پارتنون با توجه به قوانین اجرایی آن دوره به صورت قانونی تحت مالکیت لرد الگین درآمده اند.

جانسون همچنین بیان نمود این مجسمه های 2500 ساله که به طور معمول با نام مرمرهای الگین شناخته می شوند به طور قانونی در مجموعه موزه بریتانیا قرار گرفته اند.

این مجسمه ها موضوع کشمکش طولانی بین یونان و بریتانیا بوده اند. این مرمرها در حوالی سال 1800 توسط اشراف زاده اسکاتلندی به نام توماس بروس که با نام لرد الگین شناخته می گردد از معبد پارتنون در آکروپولیس جدا و به بریتانیا منتقل شدند.

الگین این مرمرها را به دولت بریتانیا فروخت و دولت در سال 1817 این آثار را به موزه بریتانیا سپرد تا در یکی از مشهورترین نمایشگاه هایش به نمایش گذشته گردد.

جانسون درحالی مدعی تعلق داشتن این مجسمه ها به بریتانیاست که یونان درحال آماده شدن برای برگزاری جشن دویستمین سال یادبود انقلاب 1821 این کشور است.

برای برگزاری این جشن و این مناسبت، نخست وزیر یونان از بریتانیا خواسته بود در ازای ارسال موقت آثار تاریخی که هرگز یونان را ترک ننموده اند، این مجسمه ها را به طور موقت از بریتانیا به امانت بگیرد.

جانسون که معمولا تعطیلاتش را در خانه پدرش واقع در یونان سپری می نماید خاطرنشان کرد با این که احساسات قوی مردم یونان و نخست وزیر آن را نسبت به این مرمرها درک می نماید اما این آثار بازگردانده نمی شوند.

بیشتر بخوانید:

بریتانیا سال هاست که معتقد است این مرمرها توسط لرد الگین با مجوزی از سوی ترک های عثمانی حاکم بر یونان از کشور خارج شده اند اما یونان معتقد است این مرمرها دزدیده شده اند.

این نخستین باری است که بوریس جانسون در مقام نخست وزیر درباره این موضوع اظهارنظر نموده است. اما موضع او درباره این مرمرها سال ها پیش زمانی که او به عنوان شهردار لندن مشغول فعالیت بود معین شده بود. در آن موقع او پیشنهاد جورج کلونی هنرپیشه مشهور هالیوودی درباره بازگرداندن این مرمرها را مورد انتقاد قرار داده بود.

وزیر فرهنگ یونان سال گذشته بار دیگر توضیح داد این مرمرها ربوده شده اند و باید به آتن بازگردند.

منبع: توریسم آنلاین
انتشار: 27 فروردین 1400 بروزرسانی: 27 فروردین 1400 گردآورنده: hayatmag.ir شناسه مطلب: 730

به "مخالفت بوریس جانسون با بازگرداندن مرمرهای پارتنون" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مخالفت بوریس جانسون با بازگرداندن مرمرهای پارتنون"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید