پژوهشگران با این روش اجسام را بدون تماس فیزیکی جابه جا می کنند

به گزارش مجله حیات، زومیت نوشت: پژوهشگران دانشگاه مینسوتا، با قرار دادن الگوی فراماده روی سطح یک شیء توانستند آن را بدون تماس فیزیکی با صوت جابه جا کنند.

پژوهشگران با این روش اجسام را بدون تماس فیزیکی جابه جا می کنند

به گزارش سای تک دیلی، گروهی از پژوهشگرهای دانشگاه مینسوتا روشی را برای دستکاری اشیا با استفاده از امواج فراصوت رونمایی کردند که راه را برای حرکت آن ها بدون تماس فیزیکی در صنایعی مثل تولید و رباتیک بدون نیاز به نیروی توان داخلی فراهم می کند. یافته های این پژوهش در مجله Nature Communications منتشر شده است.

با اینکه مدت ها قبل ثابت شده بود که امواج صوت و نور می توانند اشیاء را کنترل کنند، اشیا در این پژوهش ها همیشه کوچک تر از طول موج صوت یا نور بودند یا طول آن ها تنها به چند میلی متر یا نانومتر می رسید؛ اما گروه دانشگاه مینسوتا با استفاده از اصول فیزیکی فراماده روشی را برای جابه جایی اشیای بزرگ تر ابداع کردند.

فراماده به موادی گفته می شود که به صورت مصنوعی برای برهم کنش با موج های نور یا صوت ساخته می شوند. پژوهشگرها با قرار دادن یک الگوی فراماده روی سطح شیء توانستند از صوت برای هدایت آن در یک جهت معین بدون تماس فیزیکی استفاده کنند. به گفته اوگنین ایلیچ، نویسنده اصلی پژوهش و بنجامین میهیو، استادیار بخش مهندسی مکانیک دانشگاه مینسوتا:

می دانستیم امواج و نور و صوت می توانند اشیا را کنترل کنند. آنچه که پژوهش ما را متمایز می سازد این است که اگر سطح اشیاء را به سطح فراماده یا فراسطح تبدیل کنیم، می توانیم اشیای بزرگ تری را جابه جا کنیم. وقتی این الگوهای کوچک را روی سطح اشیا قرار می دهیم می توانیم صوت را در هر جهتی که می خواهیم پخش کنیم و با این کار نیروی آکوستیک واردشده به یک شیء را کنترل کنیم.

-

پژوهشگرها با استفاده از تکنیک یادشده نه تنها یک شیء را به سمت جلو بلکه به سمت منبع هم جابه جا کردند. این کارکرد بی شباهت به فناوری پرتوی کششی در داستان های علمی تخیلی مثل پیشتازان فضا نیست. روش آن ها می تواند برای جابه جای اشیاء در زمینه هایی مثل تولید یا رباتیک مفید واقع شود. متیو استین، دیگر نویسنده مقاله و دانشجوی بخش مهندسی مکانیک دانشگاه مینسوتا می گوید کنترل بدون تماس، موضوع پژوهشی داغ در زمینه اپتیک و الکترومغناطیس است، اما این پژوهش روشی دیگر را برای حرکت بدون تماس ارائه می دهد که ممکن است مزایای آن در روش های دیگر وجود نداشته باشد.

با اینکه پژوهش تازه بیشتر نمایشی از مفهوم جابه جایی بدون تماس اشیاء است، پژوهشگرها می خواهند فرکانس های بالاتر امواج و مواد دیگر با ابعاد مختلف را در آینده با این روش آزمایش کنند. به گفته ایلیچ، در بسیاری از حوزه های علم و مهندسی به ویژه رباتیک نیاز به جابه جایی اشیاء و انتقال سیگنال برای القای نوعی حرکت کنترل شده احساس می شود. اغلب اوقات این کار از طریق اتصالات فیزیکی یا منبعی انرژی انجام می شود. بااین حال پژوهشگران این بررسی در مسیری متفاوت حرکت می کنند و نشان می دهند بدون تماس فیزیکی می توان اشیاء حرکت داد و این حرکت را با تنظیم چیزی روی سطح شیء کنترل کرد. به این ترتیب به مکانیزم تازهی برای کنترل اشیاء بدون تماس فیزیکی می رسیم.

227227

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 5 بهمن 1401 بروزرسانی: 5 بهمن 1401 گردآورنده: hayatmag.ir شناسه مطلب: 1371

به "پژوهشگران با این روش اجسام را بدون تماس فیزیکی جابه جا می کنند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پژوهشگران با این روش اجسام را بدون تماس فیزیکی جابه جا می کنند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید