کاهش نرخ سود بین بانکی به 19.7 درصد

به گزارش مجله حیات، تهران (پانا) - رئیس کل بانک مرکزی نوشت در سرانجام هفته گذشته و با اقدام هایی که بانک مرکزی در مدیریت بین بانکی به خصوص استفاده از عملیات ریپو انجام داد، میانگین نرخ سود بین بانکی به 19.7 درصد کاهش یافت.

کاهش نرخ سود بین بانکی به 19.7 درصد

عبدالناصر همتی در صفحه اینستاگرام خود اضافه کرد:

نتایج مقدماتی محاسبات آماری بانک مرکزی نشان می دهد رشد سه ماهه سوم فراوری کارگاه های عظیم صنعتی حدود 10/7 درصد و رشد 9 ماهه آن حدود 8 درصد بوده است که این گزارش از تداوم رشد بخش حقیقی اقتصاد حکایت می نماید. در انتها بهمن ماه رشد 12 ماهه پول 56.9 درصد و رشد 12 ماهه شبه پول 35.3 درصد شد. رشد 12 ماهه پول در مهرماه نیز 88.6 درصد و در دی ماه 63.8 درصد بود. رشد 12 ماهه شبه پول در مهر ماه 28.1 درصد و در دی ماه 34.3 درصد بود. فرایند این دو متغیر پولی حاکی از کاهش سیالیت پول متأثر از کاهش انتظارات تورمی است.

با توجه به کاهش انتظارات تورمی (که یکی از نشانه های آن، کاهش نرخ معاملات حواله های ارزی صادر کنندگان عمده به کانال 22 هزار تومان به ازای هر دلار در انتها هفته گذشته در سامانه نیما است) و عدم ضرورت افزایش نرخ سود، برنامه بانک مرکزی برمبنای قرار دادن نرخ سود حول میانگین دالان نرخ سود است.

در انتها هفته گذشته با اقداماتی که بانک مرکزی در مدیریت بین بانکی خصوصا استفاده از عملیات ریپو انجام داد، میانگین نرخ سود بین بانکی به 19.7 درصد کاهش یافت. بانک مرکزی برای پرهیز از افزایش نرخ سود به دنبال اجرا و نظارت بر محدودیت رشد ترازنامه بانک ها است.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 25 فروردین 1400 بروزرسانی: 25 فروردین 1400 گردآورنده: hayatmag.ir شناسه مطلب: 726

به "کاهش نرخ سود بین بانکی به 19.7 درصد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاهش نرخ سود بین بانکی به 19.7 درصد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید