اعتیاد به کار چیست و چگونه می توان آن را درمان کرد؟

به گزارش مجله حیات، اعتیاد به کار شدید می تواند مانند اعتیاد به مواد مخدر، الکل یا حتی اعتیاد به بازی کامپیوتری، تبعات بدی را به همراه داشته باشد و باید چنین اعتیادی نیز جدی گرفته شود.

اعتیاد به کار چیست و چگونه می توان آن را درمان کرد؟

به گزارش گروه رسانه های دیگر خبرگزاری خبرنگاران، از نظر بسکمک افراد پیروز کسانی هستند که به صورت خستگی ناپذیر و شبانه روزی کار می کنند و در نتیجه با همین رویکرد می توانند جهش شغلی را تجربه کنند. در این دیدگاه، فرد مانند تراکتور کار می کند و خسته هم نمی شود. این دیدگاه تا چه اندازه می تواند درست یا اشتباه باشد؟ آیا سخت کار کردن، آنهم به صورت پیوسته و شبانه روزی می تواند تضمین کننده پیروزیت شغلی ما باشد؟

بسکمک از افرادی که معمولا از صبح تا شب و خیلی سخت مشغول کار کردن هستند، در دراز مدت دچار مسائل متعددی می شوند، اما معمولا خودشان چنین باوری ندارند. معمولا این گروه تمایل دارند همه چیز به خوبی پیش برود و به همین دلیل، تنها گزینه ای که دنبال می کنند، شدید و سخت کار کردن است. با وجودی که چنین روشی می تواند پیروزیت هایی را به دنبال داشته باشد، ولی مسائلی را نیز به همراه دارد.

معمولا چنین افرادی هیچ حد و مرزی برای کار کردن خود قایل نیستند و اغلب دچار عارضه اعتیاد به کار می شوند. پس از مدتی، با دقت در زندگی این افراد به وضوح می بیند که آن ها برای کار کردن زندگی می کنند و در واقع زندگی شان نیز تنها به کار کردن خلاصه می شود.

اعتیاد به کار شدید می تواند مانند اعتیاد به مواد مخدر، الکل یا حتی اعتیاد به بازی کامپیوتری، تبعات بدی را به همراه داشته باشد و باید چنین اعتیادی نیز جدی گرفته شود تا سلامت روحی و جسمی فرد را تحت تأثیر قرار ندهد.

اما راهکار چیست؟ چطور می توانیم در کسب و کارمان پیروز عمل کنیم، ولی دچار اعتیاد به کار نشویم؟ بین سخت کار کردن و هوشمندانه عمل کردن تفاوت های زیادی وجود دارد. افرادی که هوشمندانه کار می کنند، نه تنها به پیروزیت های خوبی دست پیدا می کنند، بلکه بهره وری بالاتری نیز دارند و دچار بیماری اعتیاد به کار نمی شوند. به منظور جلوگیری از مبتلا شدن به بیماری اعتیاد به کار و برای هوشمندانه کار کردن به نکات ذیل توجه کنید:

برای رسیدن به اهداف خود تلاش کنید نه پر کردن ساعت کاری

اگر تصور می کنید هر چقدر ساعات بیشتری کار کنید، نتیجه بهتری به دست خواهد آورد، سخت در اشتباه هستید. سخت کوشی خوب است، ولی به جای توجه به ساعت کاری، روی با برنامه ریزی درست روی رسیدن به اهداف کاری متمرکز شوید. اضافه کاری بیش از حد، ولی بدون فکر شما را به هیچ نقطه مثبتی نمی رساند. باید هوشمندانه برای ساعات کاری خود برنامه ریزی دقیقی داشته باشید.

اولویت ها را تعیین کنید

یکی از اشتباهات معمول در افراد مبتلا به بیماری اعتیاد کاری، تعیین نکردن الویت های کاری است. کار های الویت دار هر روز را تعیین کنید. در پایان روز ببینید چقدر مطابق با الویت های کاری پیش رفته اید. با توجه به اهداف کاری، می توانید الویت ها را تعیین کنید.

تفویض درست کار ها را یاد بگیرید

یکی از کلید های مهم دربهره وری، یادگرفتن روش درست تفویض مسئولیت ها است. فهرستی از کار هایی که می توانید به دیگران بسپارید تهیه کنید. با انتخاب درست، می توانید کار ها را به فرد کاردانی بسپارید و زمان خود را آزاد کنید. در این صورت زمان بیشتری برای رسیدن به امور اصلی در اختیار دارید.

برای کار ها و مسئولیت های خود محدودیت زمانی تعیین کنید

اگر عادت کرده اید که تمام طول روز کار کنید، برای کار ها حتما محدودیت زمانی تعیین کنید. در ابتد شاید کمی سخت به نظر برسد، ولی تعیین کردن محدودیت زمانی برای کار ها به سازماندهی بهتر امور کمک می کند و از هدر رفتن انرژی شما جلوگیری می کند. زمان خود را هوشمندانه مدیریت کنید.

از منابع موجودتان به خوبی استفاده کنید

از ابزار ها و اپلیکیشن های مدیریتی استفاده کنید. برای بهینه سازی کار و صرفه جویی در زمان، این ابزار ها بسیار کمک کننده هستند.

استراحت کنید

بعد از انجام فعالیت های خود، استراحت کنید. زمانی را برای استراحت خود اختصاص بدهید تا انرژی لازم برای ادامه جهت را داشته باشید. ورزش و پیاده روی نیز از اهمیت بالایی برخوردار است و به افزایش بهره وری در محل کار کمک می کند.

منبع: دیجیاتو

منبع: خبرگزاری دانشگاه آزاد آنا
انتشار: 21 آبان 1399 بروزرسانی: 21 آبان 1399 گردآورنده: hayatmag.ir شناسه مطلب: 417

به "اعتیاد به کار چیست و چگونه می توان آن را درمان کرد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اعتیاد به کار چیست و چگونه می توان آن را درمان کرد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید