رشد اقتصادی سال آینده کمتر از 4 درصد نخواهد بود

به گزارش مجله حیات، سخنگوی دولت با اعلام اینکه طبق گزارش بانک مرکزی، رشد اقتصادی 6 ماهه با نفت 1.3 درصد و بدون نفت 1.4 درصد مثبت شد، اضافه کرد: رشد اقتصادی در سال آینده کمتر از 4 درصد نخواهد بود.

رشد اقتصادی سال آینده کمتر از 4 درصد نخواهد بود

علی ربیعی امروز در حاشیه نشست هیات دولت گفت: خوشبختانه رشد تولید ناخالص داخلی در 6 ماه اول 99 مثبت شد و اقتصاد ایران از رکود بیرون آمد. به گزارش بانک مرکزی رشد اقتصادی 6 ماهه با نفت 1.3 درصد و بدون نفت 1.4 درصد مثبت شد.

سخنگوی دولت اظهار کرد: براساس این گزارش در این 6 ماهه رشد بخش کشاورزی 4.4 درصد، نفت 0.8 درصد، گروه صنایع و معادن 5.4 و خدمات به علت تداوم کرونا و تعطیلی ها 0.2 - درصد بود. جنگ اقتصادی و تحریم های ترامپ ما را از دستیابی به 50 میلیارد دلار پول و منابع ارزی محروم کرد. حتی در تامین مواد اولیه دارو با مشکل روبرو شدیم و قطعات تولیدات صنعتی با مشکل روبرو شد، صادرات ما با محدودیت و برگشت پول با مشکل روبرو شد. زندگی سخت بر مردم و در کنار مردم برای دولت هم سخت گذشت.

ربیعی ادامه داد: 3 سال مدیریت و نگاهداشت اقتصاد از فروپاشی باعث شد نوعی اقتصاد مقاومتی در کشور شکل گیرد که بی اثر شدن تحریم با ترامپ و بی ترامپ ممکن شده بود. دولت دوازدهم آثار منفی تحریم بر اقتصاد ایران و حتی اقتصاد سال های آینده را به جان خرید و مردم هم سختی های زیادی متحمل شدند. مطمئنا این رشد در سال آینده کمتر از 4 درصد نخواهد بود.

وی تاکید کرد: دیگر علامت مثبت از گزارش های رشد، علامت های رشد 22.2 درصد بخش نفت است. هر چند بازگشت منابع آن به سختی صورت می گیرد، اما تولید نفت و فرآورده های نفتی در ایران متوقف نشد.

ربیعی اضافه نمود: کرونا آثار بسیار سنگی بر اقتصاد به خصوص بخش خدمات وارد کرده بود. با این حال گروه خدمات هم 1.4 درصد مثبت شدند. پیش بینی کارشناسان ما این است که در 3 ماهه سوم نیز نرخ رشد شرایط بهتری داشته باشد.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 2 بهمن 1399 بروزرسانی: 2 بهمن 1399 گردآورنده: hayatmag.ir شناسه مطلب: 555

به "رشد اقتصادی سال آینده کمتر از 4 درصد نخواهد بود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رشد اقتصادی سال آینده کمتر از 4 درصد نخواهد بود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید