سخنگوی کمیسیون بهداشت مجلس هم فرزندش را به مدرسه نفرستاد ، بچه ها درکی از رعایت پروتکل ها ندارند ، از تصمیمات یهویی آموزش و پرورش شاکی هستیم

به گزارش مجله حیات، سخنگوی کمیسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی گفت: باید دید شرایط لازم برای برگزاری حضوری کلاس ها در کشور ما وجود دارد یا نه. چون خط قرمز ما سلامتی دانش آموزان است.

سخنگوی کمیسیون بهداشت مجلس هم فرزندش را به مدرسه نفرستاد ، بچه ها درکی از رعایت پروتکل ها ندارند ، از تصمیمات یهویی آموزش و پرورش شاکی هستیم

خبرنگاران - پروانه بندپی: گویا قرار نیست موضوعات روز کشور، عادی و بدون اما و اگر پیش بروند و بی دردسر به خاتمه برسند. پس از برگزاری پرماجرای کنکور که اضطراب و کلافگی شدید داوطلبان و والدین آنها را به دنبال داشت، خاتمه پرونده آن به هرحال بسته شد، حالا نوبت بازگشایی مدارس و برگزاری حضوری کلاس ها در تمام مناطق کشور اعم از قرمز، سفید و زرد است که موجب نگرانی شدید خانوده ها برای فرزندان به خصوص بچه های دبستانی شده است؛ ناگهان همه به مدرسه رفتند، بدون هیچ استثنایی!

تناقض های زیاد در اظهارنظرهای مسئولان درباره بازگشایی مدارس خانواده ها را بسیار سردرگم نموده است. محسن حاجی میرزایی، وزیر آموزش و پرورش امروز گفت آگاه هستیم که خانواده ها نگران هستند و مدیران وظیفه دارند برای برطرف نگرانی خانواده ها با آن ها مدارا نمایند.

حاجی میرزایی ساعتی بعد در تبادل نظر با رسانه ها اظهار داشت که الزامی به حضور دانش آموزان در مدارس نیست. این در حالی است که وزارت آموزش و پرورش تا پیش از این اصرار و تاکید زیادی بر بازگشایی حضوری مدارس داشت و گفته بود که همه دانش اموزان موظفند که روز 15 شهریور در مدارس خود حضور یابند. حاجی میرزایی این را هم گفت که شواهد کافی برای کاهش خطر ابتلای دانش آموزان به کرونا با بسته ماندن مدارس وجود ندارد. اظهارنظری که والدین را شاکی نموده و به نگرانی آنها دامن زده است. بسیاری از والدین می گویند مسئولان هر دقیقه یک تصمیم می گیرند و معین نیست دقیقا در چه فکری هستند.

  • حاجی میرزایی: شواهد کافی برای کاهش خطر ابتلای دانش آموزان به کرونا با بسته ماندن مدارس وجود ندارد

اما مجلس شورای اسلامی با برگزاری کنکور در تابستان هم مخالف بود، اکنون نیز اعلام نموده که با بازگشایی مدارس به شیوه کنونی و با پروتکل هایی که به اندازه کافی سختگیرانه نیست، انتقاد دارد و وزارت بهداشت و وزارت آموزش و پرورش باید در این زمینه دقت نظر بیشتری داشته باشند تا سلامت و جان دانش آموزان به خطر نیفتد.

چرا ایران را با بقیه کشورها مقایسه می نمایند؟

در این میان زهرا شیخی مبارکه سخنگوی کمیسیون بهداشت مجلس که دیروز به نمایندگی از دیگر نمایندگان مجلس از تصمیم آنی آموزش و پرورش در مورد بازگشایی حضوری مدارس انتقاد نموده بود، امروز به خبرنگاران آنلاین گفت: ما مخالف بازگشایی مدارس و آموزش حضوری نیستیم. چون هیچ چیزی جایگزین آموزش حضوری نیست. همه ما می دانیم و قبول داریم که بهترین آموزش، آموزش حضوری است. اما باید دید شرایط لازم برای برگزاری حضوری کلاس ها را داریم یا نه. چون خط قرمز ما سلامتی دانش آموزان است.

شیخی گفت: کمیسیون بهداشت دیروز (16 شهریور) جلسه ای برای آنالیز موضوع بازگشایی مدارس با حضور فیزیکی دانش آموزان با حضور معاونان وزیران آموزش و پرورش و بهداشت و درمان برگزار کرد و آنها گفتند که بازگشایی مدارس در کشورهای دیگر هم رخ داده است. اما ما گفتیم که مقایسه شرایط کشورمان با سایر کشورها و به دنبال آن بازگشایی مدارس استدلال درستی نیست. معاون وزیر بهداشت هم گفت ما پروتکل ها را با دقت زیاد و سختگیرانه نوشته ایم اما سوال این است که پروتکل ها قابل اجرا هست و اجرایی هست یا نه. چون اولویت ما سلامت بچه ها است.

این نماینده مجلس ادامه داد: معاون آموزش و پرورش هم در جلسه دیروز مطرح کرد که سلامت فقط سلامت جسم نیست و می خواهند بگویند که قصدشان از بازگشایی مدارس این است که سلامت روان بچه ها آسیب نبیند. ما هم قبول داریم که سلامت روان بچه ها خیلی مهم است. چون همه مان پزشک هستیم. اما در این میان حرف ما این است که سلامت روان والدین و خانواده ها هم مهم است. و این که اگر اتفاقی برای بچه ها در مدرسه رخ بدهد، چه کسی جوابگو خواهد بود؟ از حدود 15 میلیون دانش آموز کشور، 8 میلیون دانش آموز دبستانی داریم. این 8 میلیون آمار بالایی است که باید مورد توجه قرار بگیرد.

بودجه بهداشتی به آموزش و پرورش بدهیم

سخنگوی کمیسیون بهداشت مجلس درباره راهکارهای موجود گفت: پیشنهاد مجلس این است که اولا کوشش کنیم بودجه ای برای موارد بهداشتی و رعایت پروتکل ها به آموزش و پرورش داده بگردد. سازمان برنامه و بودجه هم این تعهد را بدهد که این بودجه را در اختیار آموزش و پرورش بگذارد. به هر حال اگر بخواهیم ساختاری را تعریف کنیم که پروتکل ها در آن رعایت بگردد، باید فضای فیزیکی این اجازه را بدهد. ما باید تهویه کلاس ها، سرویس بهداشتی مناسب و ... در مدارس داشته باشیم تا جای نگرانی نباشد و در مدتی که دانش آموزان در مدرسه حضور دارند، میزان خطر ابتلا به کرونا پایین بیاید.

بیشتر بخوانید؛

  • انتقاد نمایندگان از تصمیم آنی بازگشایی حضوری مدارس | بعد از بازگشایی حضوری مدارس پیک ابتلا رخ می دهد؟

شیخی گفت: پیشنهاد این بود که کمیته ای متشکل از کمیسیون بهداشت و درمان، کمیسیون آموزش، وزارت بهداشت و وزارت آموزش و پرورش تشکیل بگردد که بحث نظارت به صورت هفتگی و بعد که بحران کرونا کنترل شد، به صورت ماهانه انجام بگردد. ما الان به یاری وزارت بهداشت و وزارت صمت خیلی احتیاج داریم. چون الان احتیاج زیادی به ماسک های مخصوص بچه ها داریم. موضوع دیگر این است که اگر قرار است پروتکلی نوشته بگردد، سختگیرانه و قابل اجرا باشد.

او تاکید نمود: باز هم می گویم ما مسئله ای با بازگشایی مدارس نداریم. مخالفت با شیوه فعلی است. خانواده ها باید با این سبک زندگی تطبیق پیدا نمایند و بدانند که ممکن است مجبور بشویم تا چند سال درگیر این ویروس باشیم یا ویروس های دیگری پیدا بشوند. اما باید توجه کنیم که با چه شیوه ای اعلام بگردد. مثلا اعلام ناگهانی بازگشایی مدارس باعث شد همه نمایندگان شاکی بشوند که چرا باید تصمیمات خلق الساعه گرفته بگردد.

چرا ناگهانی مدارس باز شدند؟

این نماینده گفت: اولا تا حالا سابقه نداشت که مدارس 15 شهریور آغاز بگردد. معمولا طبق قانون اول مهر است. اما اگر قرار است این اتفاق بیفتد، چرا ناگهانی؟ دو روز مانده به بازگشایی اظهار داشتند. حرف نمایندگان این است که باید شیوه نامه دقیقی تعریف می شد، یک آمادگی در خانواده ها ایجاد می شد، به خانواده ها باید آموزش داده می شد. این تصمیمات یهویی نگران نماینده است.

شیخی در پاسخ به این پرسش که چرا مجلس زودتر از اینها جدیت و نظارت خود را در این موضوع اعمال نکرد، گفت: هر تصمیمی که ستاد ملی مقابله با کرونا می گیرد، در حکم قانون است. برای مجلس هم در زمان بحرانی مثل کرونا تمام مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا در حکم قانون است. ولی حرف مجلس، بحث نظارت است. وقتی پروتکلی نوشته می گردد، سختگیرانه بودنش یه بحث است، اجرای سختگیرانه آن هم بحث دیگری است.

سخنگوی کمیسیون بهداشت مجلس گفت: در بحث نظارت ما موظفیم که از وزارت بهداشت سوال کنیم که چه تمهیداتی در نظر گرفته و با چه آیتم هایی ورود نموده است؟ وقتی توضیحات را شنیدیم، گفتیم که بهتر نبود این توضیحات را در یک فرایند زمانی به وسیله رسانه ها به خانواده ها اطلاع رسانی می کردید تا این همه اضطراب در جامعه ایجاد نگردد؟

بچه ها درکی از رعایت درست پروتکل ها ندارند

شیخی گفت: من خودم بچه مدرسه ای دارم. خیلی از همکاران من که هیچ کدام جرات نکردند فرزندان خود را به مدرسه بفرستند. من خودم هم نفرستادم. چون بچه اند و درکی از رعایت درست پروتکل ها ندارند. حرف آموزش و پرورش این بود که خانواده ها مختارند برای این که بچه هایشان را بفرستند مدرسه و می توانند نفرستند. ما قبول داریم که در جامعه و بین والدین و دانش آموزان به خاطر موضوع بازگشایی مدارس اضطراب ایجاد شده و ما نمی خواهیم که به این اضطراب دامن بزنیم.

سخنگوی کمیسیون بهداشت مجلس در پاسخ به این که آیا ممکن است به دلیل بازگشایی مدارس، وزیر آموزش و پرورش یا مسئولان ستاد کرونا به مجلس احضار یا دعوت شوند، گفت: این چیزی نیست که در کمیسیون مطرح شده باشد. مجلس می خواهد از ظرفیت نظارتی خود به درستی استفاده کند و می خواهیم یاری کنیم و قصدمان این نیست که اتفاق بدی را رقم بزنیم. ما دوست داریم بچه ها اذیت نشوند. ما همه قبول داریم که ساعت خواب بچه های مدرسه ای تغییر نموده، والدین شاغل دارند اذیت می شوند اما خب نگران سلامتی بچه ها هستیم.

  • وزیر آموزش و پرورش باز هم تصمیمش را تغییر داد | حضور دانش آموزان در مدارس الزامی نیست

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 30 مهر 1399 بروزرسانی: 30 مهر 1399 گردآورنده: hayatmag.ir شناسه مطلب: 372

به "سخنگوی کمیسیون بهداشت مجلس هم فرزندش را به مدرسه نفرستاد ، بچه ها درکی از رعایت پروتکل ها ندارند ، از تصمیمات یهویی آموزش و پرورش شاکی هستیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سخنگوی کمیسیون بهداشت مجلس هم فرزندش را به مدرسه نفرستاد ، بچه ها درکی از رعایت پروتکل ها ندارند ، از تصمیمات یهویی آموزش و پرورش شاکی هستیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید