مرگ زودرس بیش از 7 میلیون نفر در سال به دلیل آلودگی هوا

به گزارش مجله حیات، خبرنگاران/یزد مدیر مرکز خدمات تخصصی محیط زیست و آلودگی های محیطی جهاددانشگاهی یزد با اشاره مرگ زودرس سالانه بیش از هفت میلیون نفر در جهان به دلیل آلودگی هوا، کنترل این بحران را نیازمند مدیریت همگانی و جدی این شرایط خواند.

مرگ زودرس بیش از 7 میلیون نفر در سال به دلیل آلودگی هوا

مائده دهقانی در سیمنار تخصصی هوای پاک، انرژی پاک که امروز 29 دیماه و همزمان با روز ملی هوای پاک به همت مرکز محیط زیست و آلودگی های محیطی سازمان جهاددانشگاهی و دفتر مدیریت مصرف شرکت توزیع برق استان با هدف آگاهی بخشی پیرامون اهمیت توسعه پایدار و حفاظت محیط زیست در محورهای مختلف برگزار گشت، اظهار کرد: بحران آلودگی هوا محدود به یک منطقه، شهر یا کشور خاصی نمی شود بلکه یک مسئله جهانی است و همه کشورها را متاثر خود می کند همانطور که تاثیر تغییر اقلیم، گازهای گلخانه ای و بارنهای اسیدی را در تمام جهان شاهدیم.

وی با ارائه توضیحاتی در مورد انواع آلاینده ها و آلودگی های هوا به لحاظ منشا، مکان و دیگر شاخصه ها، گفت: در حال حاضر 23 درصد از مرگ و میرهای در جهان مرتبط با محیط است و متاسفانه در این بین آلودگی هوا رتبه پنجم را در بین عوامل مرگ انسانها به خود اختصاص داده است.

دهقانی همچنین با اشاره مرگ زودرس سالانه بیش از هفت میلیون نفر در جهان به دلیل آلودگی هوا، 21 درصد از این مرگها را به دلیل التهاب ریه، 20 درصد را به دلیل سکته های مغزی، 34 درصد بیمار های قلبی ناشی از آلودگی هوا و 19 درصد بیمارهای انسداد ریه و مابقی را سایر عوامل بیماری زا ناشی از این نوع آلودگی ذکر کرد.

وی به آلودگی هوای داخل ساختمانها و عوامل آن نیز اشاره و بیان نمود: سالانه 3.8 درصد از مرگ های ناشی از آلودگی هوا مربوط به داخل ساختمانهاست که باید این موارد را نیز جدی گرفت.

این پژوهشگر جهاددانشگاهی به مرگ و میر سالانه 1.7 درصد از بچه ها زیر 5 سال جهان بر اثر عوامل محیطی از جمله آلودگی هوا، تاکید کرد: آلودگی هوا همانند کووید 19 واکسن ندارد لذا کنترل این بحران نیازمند مدیریت صحیح و عزمی همگانی است.

به گفته وی، بحران آلودگی هوا حل شدنی است چرا که نمونه های پیروز و متعددی از این مدیریت بحران را در کشورهای مختلف جهان به رغم رشد صنعتی و رشد جمعیتی در این کشورها شاهدیم.

دهقانی در ادامه گریزی به صنعت برق، نیروگاه های تولید انرژی حتی انرژی های تجدید پذیر و آلودگی های ناشی از هر یک از جمله در بخش گازهای گلخانه ای نیز اشاره و بیان کرد: تمام تلاش جهان سوق دادن نیروگاه های سوختی به سمت انرژی های تجدیدپذیر است تا شاهد کمترین اثرات زیست محیطی آنها به ویژه در حوزه آلودگی هوا را ببینیم.

وی در بخش دیگری از سخنانش نیز به اثرات محیط زیستی و مدیریت سبز و توسعه پایدار اشاره و در سرانجام ابراز امیدوار کرد که برگزاری این سمینار که به صورت حضوری و مجازی برگزار گشت، بتواند بستر و زمینه ساز خوبی برای ارائه ایده های موثر در جهت کاهش و کنترل بحران آلودگی هوا از سوی فعالان و محققان در این حوزه شود.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 24 خرداد 1401 بروزرسانی: 24 خرداد 1401 گردآورنده: hayatmag.ir شناسه مطلب: 1238

به "مرگ زودرس بیش از 7 میلیون نفر در سال به دلیل آلودگی هوا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مرگ زودرس بیش از 7 میلیون نفر در سال به دلیل آلودگی هوا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید