هشدار هواشناسی نسبت به وقوع رگبار باران

به گزارش مجله حیات، سازمان هواشناسی نسبت به وقوع رگبار باران در نقاط مختلف کشور از امروز تا شنبه (18 تا 21 تیرماه) هشدار داد.

هشدار هواشناسی نسبت به وقوع رگبار باران

به گزارش خبرنگاران، سازمان هواشناسی با صدور هشدار زردرنگ با اشاره به رشد ابرهای همرفتی به ویژه در ساعات بعدازظهر از امروز (18 تیرماه) آورده است: رگبار باران گاهی همراه با با رعد و برق و وزش باد شدید موقت امروز برای ارتفاعات و دامنه ها در شمال، غرب و شرق هرمزگان، نیمه غربی کرمان، جنوب سیستان و بلوچستان، فردا (19 تیرماه) برای بعضی نقاط استان های آذربایجان شرقی و اردبیل، شمال استان های آذربایجان غربی و زنجان، آدینه (20 تیرماه) برای بعضی نقاط استان های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی و اردبیل، شمال استان های کردستان و زنجان و شنبه (21 تیرماه) برای بعضی نقاط استان های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی و اردبیل پیش بینی می گردد.

در این شرایط جوی احتمال بالا آمدن ناگهانی آب مسیل ها و رودخانه ها و برخورد صاعقه وجود دارد و نسبت به اجتناب از تردد و اسکان در حاشیه رودخانه ها و مسیل ها و احتیاط در صعود توصیه می گردد.

در ادامه این هشدار به افزایش شدت بادهای 120 روزه اشاره شده و آمده است: این بادها از روز آدینه (20 تیرماه) در شمال سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی و شرق کرمان شدت می گیرد و موجب خیزش گرد و خاک، کاهش دید و کاهش کیفیت هوا، احتمال خسارت رسیدن به تاسیسات و محصولات کشاورزی می گردد. این شرایط جوی تا دوشنبه (23 تیرماه) ادامه می یابد.

سازمان هواشناسی در این شرایط جوی نسبت به پرهیز از تردد غیر ضروری در زمان غبارآلود شدن هوا و احتیاط در ترددهای جاده ای توصیه می نماید.

سازمان هواشناسی با صدور هشدار زردرنگ دیگری با اشاره به افزایش ارتفاع موج بین دو تا 2.5 متر آورده است: از امروز (18 تیرماه) متلاطم شدن شرق دریای عمان شروع می گردد و تا شنبه (21 تیرماه) ادامه می یابد و احتمال پاره شدن تورهای صیادی، احتمال غرق شدن قایق های کوچک و شناورهای سبک وجود دارد بنابراین نسبت به محدودیت در تردد قایق های سبک و تفریحی و تمهیدات لازم توسط کلیه فعالان دریایی توصیه می گردد.

در ادامه این هشدار آمده است: افزایش ارتفاع موج بین یک تا 1.5متر در دریای خزر از اواخروقت آدینه (20 تیرماه) پیش بینی می گردد و تا اواخر وقت شنبه (21 تیرماه) ادامه می یابد. در این شرایط جوی احتمال غرق شدن شناگران، پاره شدن تورهای صیادی، غرق شدن قایق های کوچک و شناورهای سبک، صدمه دیدن ماهیان در قفس وجود دارد بنابراین کلیه فعالان دریایی نسبت به فعالیت در دریا تمهیدات لازم را به عمل آورند.این مدت شرایط برای شنا نیز مناسب نخواهد بود.

زمانی که سازمان هواشناسی هشدار زرد رنگ صادر می نماید به معنای این است که پدیده ای جوی رخ خواهد داد که ممکن است در سفرها و انجام کارهای روزمره اختلالاتی را ایجاد کند. این هشدار برای آگاهی مردم صادر می گردد تا بتوانند آمادگی لازم را برای مواجهه با پدیده ای جوی داشته باشند که از حالت معمول کمی شدت بیشتری دارد. از سوی دیگر مسئولان نیز در جریان این هشدارها قرار می گیرند تا اگر لازم باشد تمهیداتی را بیندیشند.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 15 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: hayatmag.ir شناسه مطلب: 276

به "هشدار هواشناسی نسبت به وقوع رگبار باران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هشدار هواشناسی نسبت به وقوع رگبار باران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید