بایستی به طور قطع از مصرف این چند ماده غذایی نفاخ خودداری کنید

به گزارش مجله حیات، گروه خاصی از مواد غذایی را نمی توان یافت که موجب بروز نفخ در شما گردد. این مقصران نفاخ نه تنها چرب و روغنی می باشند، بلکه از جمله بعضی سالم ترین مواد غذایی مانند کلم بروکلی هم به تعداد می فرایند. این مقاله

بایستی به طور قطع از مصرف این چند ماده غذایی نفاخ خودداری کنید

مترجم: رزیتا ملکی زاده

منبع:راسخون

گروه خاصی از مواد غذایی را نمی توان یافت که موجب بروز نفخ در شما گردد. این مقصران نفاخ نه تنها چرب و روغنی می باشند، بلکه از جمله بعضی سالم ترین مواد غذایی مانند کلم بروکلی هم به تعداد می فرایند. این مقاله فهرستی از مواد غذایی که موجب بروز مسائلی در دستگاه گوارش شما می شوند را ارائه خواهد نمود.

نفخ شکم شرایطی است که بسیاری از ما پس از خوردن، آن را تجربه می کنیم. نفخ می تواند به اسم نوعی تورم عمومی و غیر عادی و یا افزایش حجم کمر خوانده گردد. فردی که دچار نفخ شده است احساس پر بودن و سفتی شکم خواهد داشت. دلائل متعددی برای این شرایط وجود دارد اما مواد غذایی مصرفی شما اولین مقصران آن به تعداد می فرایند. انواع خاصی از مواد غذایی وجود داشته که بدن شما به راحتی قادر به هضم آنها نیست. در نتیجه دچار گاز و نفخ شده که می تواند منجر به بروز آروغ و باد شکم گردد.

غذاهای چرب

برگرها، سیب زمینی سرخ نموده، مرغ سرخ شده و پیتزا، بعضی از نمونه های معروف غذاهای چرب و سرخ شده می باشند. این غذاها را در روغن پخته و معده مدت زمانی طولانی را جهت شکستن چربی و هضم مناسب آنها صرف می نماید. در این زمان مازاد، گاز معده تشکیل شده که این امر موجب بروز نفخ می گردد.

میوه و سبزیجات

میوه و سبزیجات مواد غذایی سالم و نشاط آوری در نظر گرفته می شوند. اما بعضی از آنها می توانند موجب بروز نفخ و گاز معده شوند. بعضی از میوه و سبزیجات سرشار از قند و فیبر بوده که موجب تشکیل گاز در معده می شوند. سبزیجات، شامل نخود خشک شده، کلم بروکلی، کلم بروکسل، کلم، گل کلم، پیاز، آرتیشو، مارچوبه و لوبیا می گردد. میوه هایی مانند هلو، گلابی، آلو و سیب موجب بروز این شرایط می شوند. این میوه ها حاوی نوعی قند بنام سوربیتول بوده که علت اصلی نفخ و گاز معده می باشند.

مواد غذایی با محتوای سدیم بالا

یکی از دلایل اصلی نفخ نمک است. مواد غذایی همانند کنسرو سوپ و یا سودا (نوشابه گازدار) که حاوی اندازه زیادی نمک می باشند، موجب حفظ آب بدن شده که به طور مستقیم موجب بروز نفخ می گردد.

شیرین کننده های مصنوعی

نوشیدنی های غیر الکلی، آب نبات، آدامس و دیگر مواد غذایی که دارای اندازه زیادی قند می باشند هم مسبب بروز این شرایط می شوند. شیرین کننده های مصنوعی یا غیر طبیعی می توانند منجر به بروز سوء هاضمه، نفخ، و یا حتی سندرم روده تحریک پذیر (IBS) شوند. شیرین کننده های مصنوعی مانند ساخارین، سوربیتول، مالتیتول، مانیتول، سیکلامات، آسپارتام، و سوکرالوز (sucralose) به معده می چسبند به این علت که نمی توانند هضم شوند و بعد از مدتی به گاز هیدروژن تبدیل می شوند.

محصولات لبنی

شیر و سایر محصولات لبنی غنی از لاکتوز، نوعی شکر طبیعی می باشند. شکسته و تجزیه شدن لاکتوز سخت بوده و در نتیجه آن گاز معده فراوری می گردد.

نوشیدنی های گازدار

همه ما از جمله هواداران بزرگ نوشیدنی های گازدار می باشیم. اما آنها یکی از بزرگترین علل مسائل عمده معده به تعداد می فرایند. آب گازدار و سودا از محتوای بالای دی اکسید کربن به شکل حباب در خود می باشند. این حبابها فراوری گاز بیش از حد نموده و گاهی اوقات منجر به بروز مسائل بزرگ سوء هاضمه می شوند.

اطمینان حاصل کنید که مصرف این غذاها را محدود می کنید. چنانچه از مسائل ناشی از نفخ و گاز معده رنج می برید، مصرف آب خود را افزایش دهید، به این علت که آب به هضم آسان یاری می نماید.

منبع: راسخون
انتشار: 4 آبان 1400 بروزرسانی: 4 آبان 1400 گردآورنده: hayatmag.ir شناسه مطلب: 1008

به "بایستی به طور قطع از مصرف این چند ماده غذایی نفاخ خودداری کنید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بایستی به طور قطع از مصرف این چند ماده غذایی نفاخ خودداری کنید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید