نقش ایران در حل مناقشه قره باغ مورد تایید باکو و ایروان

به گزارش مجله حیات، معاون وزیر امور خارجه در چهارمین مقصد سفرش در مورد مناقشه قره باغ وارد آنکارا شد و گفت که نقش ایران برای یاری به حل این مناقشه، مورد تایید جمهوری آذربایجان و ارمنستان است.

نقش ایران در حل مناقشه قره باغ مورد تایید باکو و ایروان

با ما سفر کنید و با تور ارزان ارمنستان از کشور جذاب همسایه دیدن کنید و شهر زیبای ایروان را ببینید.

به گزارش گروه سیاسی خبرنگاران، سید عباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران امشب (آدینه) در چهارمین مقصد سفرش به منطقه در مورد مناقشه قره باغ وارد آنکارا شد.

وی پیش از ترک ایروان به مقصد آنکارا در گفت و گویی درباره رایزنی هاش در ارمنستان عنوان نمود: امروز دیدار سه ساعته ای با معاون وزیر خارجه ارمنستان داشتم. دیشب هم حدود 2 ساعت با وزیر خارجه این کشور مذاکره داشتم.

معاون وزیر خارجه این مذاکرات را خیلی مفید و سازنده خواند و اعلام نمود: باعث شد ما به درک عمیق تری از نگرانی های طرفین، چالش های موجود و راهکار هایی که احتمالا وجود داشته باشد، برسیم.

این دیپلمات ارشد ایرانی اعلام کرد: چشم انداز بهتری الان در مقابل ما وجود دارد. این اصل به ویژه از سوی ما مورد تاکید نهاده شد که در هر راهکاری حقوق اقلیت ارامنه در مناطق مورد مناقشه باید حفظ گردد و راهکار هایی که پیدا می گردد باید جهت را به سمت صلح پایدار ببرد نه به سمت آتش بس های موقت که دوباره بحران برای سالیان ادامه یابد.

وی با بیان اینکه حمله به اماکن غیرنظامی که این مدت انجام شده، متاسفانه باعث تلفات انسانی زیادی در هر دو طرف شده است، گفت: این حملات کاملا محکوم است. حقوق بشردوستانه از جمله عدم حمله به اماکن غیرنظامی و غیرنظامیان باید رعایت گردد. کشته شدن غیرنظامیان در بیمارستانی در شهر استپانکرت باعث تاسف شد و من به مردم ارمنستان تسلیت می گویم. امیدواریم تکرار نگردد و زمینه برای اجرای طرح هایی که می تواند به صلح منجر گردد، فراهم گردد.

معاون وزیر خارجه افزود: ما با ارمنستان و آذربایجان روابط دیرینه و عمیقی داریم. هموطنان آذری زبان ما در کنار هموطنان ارمنی ما سالهاست در کنار هم زندگی کردند و ایران با ظرفیت هایی که دارد و مزیت های جغرافیایی و مرزهای مشترک و علقه های فرهنگی زیادی که وجود دارد یاری می نماید که در این زمینه نقش ایفا نماید. این نقش مورد تایید آذربایجان و ارمنستان است.

وی گفت: وزیر خارجه ارمنستان امروز تاکید داشت که هیچ راهکاری بدون حضور ایران نمی تواند به صلح پایدار منجر گردد و ایران باید نقش خودش را در این زمینه ایفا نماید.

عراقچی اعلام نمود: در مجموع فکر می کنم در حال حرکت به سمت تفاهم بیشتر در این زمینه هستیم و امیدواریم شاهد روزی باشیم که این درگیری به انتها خود نزدیک گردد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 17 آبان 1399 بروزرسانی: 17 آبان 1399 گردآورنده: hayatmag.ir شناسه مطلب: 406

به "نقش ایران در حل مناقشه قره باغ مورد تایید باکو و ایروان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نقش ایران در حل مناقشه قره باغ مورد تایید باکو و ایروان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید